Ideja o prostovoljnem potopu v ledeno mrzlo vodo se morda ne sliši posebej privlačna.

Toda kot kaže, je koristi hladnih prh veliko.

Navsezadnje vrhunski športniki redno uporabljajo ledene kopeli, podporniki tega pa imajo na voljo številne študije.

Izboljšan metabolizem in duševno zdravje, zmanjšanje stresnih ravni, lajšanje bolečih sklepov in še veliko več zdravstvenih koristi: preverite zakaj bi morali redno razmišljati o hladnih prhah.

 

Koristi hladnih prh

 

Kaj je hladna terapija?

Hladna terapija je praksa potopitve v hladno vodo. Njene korenine segajo v antično Grčijo in so jo uporabljali predvsem zaradi sprostitve in druženja. Danes so moderne hladne kopeli, kot sta Plunge ali Pod Company Ice Pod, tržene kot del celostnega procesa za izboljšanje našega splošnega zdravja.

 

Koristi hladnih prh

  • Zmanjšanje vnetja in otekline
  • Zmanjšanje kroničnih bolečin v sklepih in mišicah
  • Krepitev imunskega sistema
  • Spodbujanje splošnega izboljšanja zdravja
  • Izboljšan metabolizem in zdravo hujšanje
  • Izboljšana občutljivost na inzulin in zmanjšanje tveganja za diabetes tipa 2
  • Pomoč pri boju proti simptomom depresije

Koristi hladnih prh

 

Predstavljajte si to kot mini ‘šok’ za vaš sistem.

Ko ste v hladni vodi, vaša možganska dejavnost bolj kot na vse razloge za nezadovoljstvo ali stres usmerja pozornost k odpravljanju neprijetnega občutka. Pomaga vam, da se izvlečete iz svoje glave.

Telo preide v “bori se ali beži” odziv, ko hladna voda udari ob naše telo, kar povzroči sproščanje stresnih hormonov, kot sta adrenalin in kortizol.

Kot odziv na te signale bo telo kompenziralo s hiperventilacijo, povečanjem srčnega utripa in zoženjem krvnih žil. Ko se naša koža prilagodi hladni temperaturi, dobimo val “dobro počutja” hormonov, kot so dopamin, serotonin in endorfini, kar nas bo po hladnem tušu pustilo srečne, sproščene in mentalno pomlajene.

 

Koristi hladnih prh

 

Louisa Nicola, nevrofiziologinja, se strinja in dodaja, da ima hladen tuš nekaj koristi za kožo, saj lahko zoži pore, zmanjša proizvodnjo odvečnega olja in spodbuja splošno zdravje kože.

Kako pričeti s prhanjem z mrzlo vodo?

Počasno in postopno je pot, ki jo je treba ubrati pri hladnem tuširanju. Začnite postopoma, tako da poskusite hladno temperaturo nekaj sekund proti koncu tuširanja in menjajte iz vroče vode na hladno, dokler se ne začnete počutiti udobno in začutite koristi hladnih prh. Globoko dihajte in se premikajte pod tušem, da se voda enakomerno razporedi po vašem telesu.

Idealna temperatura vode je vse, kar je manj kot 15 stopinj.

Znanstveniki priporočajo hladne prhe popoldne ali zvečer za najboljše rezultate. Ker se naša osnovna telesna temperatura čez dan spreminja, smo najbolj občutljivi na mraz zjutraj, ko je osnovna telesna temperatura najnižja.

 

 

Kako dolgo naj traja hladna prha?

Da bi uživali v vseh koristih hladnih prh, pod mrzlo vodo ni treba preživeti dolgo časa – na srečo.

Študija iz leta 2016, izvedena na Nizozemskem, je pokazala, da so tisti, ki so preživeli od 30 do 90 sekund pod hladnim tušem, imeli 29-odstotno zmanjšanje dni bolniške odsotnosti v primerjavi s tistimi, ki niso prakticirali hladnih prh. Torej, čeprav ne bi smeli pretiravati (več o tem kasneje), bo že nekaj sekund hladnega tuša naredilo veliko dobrega za vaše telo in zdravje.

Začnite z le nekaj sekundami izpostavljenosti hladni vodi.

Ko se vaše telo še prilagaja, poskusite povečati izpostavljenost za pet sekund pri vsakem tuširanju, dokler niste sposobni prenesti hladne vode vsaj 30 sekund.

 

 

Vroče prhe proti hladnim.

Obstajajo primeri, ko je morda vroča prha bolj koristna kot hladna. Študije so pokazale, da lahko vroče kopeli izboljšajo simptome depresije in pomagajo pri težavah z nespečnostjo ter izboljšajo kakovost spanja.

Vroča voda pomaga tudi pri lajšanju bolečih mišic po vadbi, vendar je treba narediti več raziskav, ki bi pokazale, ali vroča voda nudi enake nevrokognitivne koristi kot hladna voda. Poleg tega lahko prevroča voda izsuši vašo kožo in lase. Stremite k prhanju z mlačno vodo, da dosežete srečno sredino.

 

 

Kakšne so slabosti hladnih prh?

Pri hladnih prhah je treba upoštevati nekaj negativnih stranskih učinkov. Podaljšana izpostavljenost hladnim temperaturam (običajno več kot 15 minut) poveča tveganje za hipotermijo, kar lahko povzroči resne poškodbe živcev.

Previdni naj bodo tisti z boleznimi srca, hipertenzijo ali drugimi srčnimi težavami.

Hladna voda lahko predstavlja nevarnost za starejše in za osebe s srčnimi težavami in nekontroliranim visokim krvnim tlakom.

Prav tako bi se morali hladni prhi izogibati tisti z Raynaudovo boleznijo, kar je stanje izjemne občutljivosti na mraz in težavami s krvnim obtokom. Osebe z dihalnimi težavami, kot je astma naj ravnajo previdno, ko se izpostavljajo izjemno hladnim pogojem.