“Gaslighting” je oblika čustvene zlorabe in manipulacije.
Gre za situacije, v katerih vas nekdo prisili v to, da začnete dvomiti o svojih prepričanjih, vedenju in dojemanju realnosti.
Izraz “gaslighting” izvira iz dramskega besedila “Gas Light” iz leta 1938, po katerem so posneli filmsko priredbo. Zgodba spremlja moža, ki izolira in manipulira svojo ženo z namenom, da jo institucionalizira. Izraz je kasneje popularizirala dr. Robin Stern.
Kakšni so znaki “gaslightinga”?
Obstaja veliko vrst “gaslightinga”, ki se kažejo na različne načine.
Nekdo, ki vas zavaja, lahko vztraja, da ste rekli ali storili nekaj, kar veste, da niste, lahko zanika ali se posmehuje vašemu spominu na dogodke, vas lahko označi za preobčutljive ali nore, ko izrazite svoje potrebe ali skrbi, lahko preobrača neke situacije, da bi krivdo prevalil na vas, lahko vztraja, da ima prav in noče upoštevati dejstev ali vašega stališča ipd.
Najpogostejši znak “gaslightinga” v razmerju je, če nenehno ugibate o sebi na podlagi stvari, ki jih druga oseba reče ali naredi. Občutek preobremenjenosti, zmedenosti in negotovosti glede vaše sposobnosti sprejemanja odločitev so prav tako znaki, da nekdo manipulira z vami.
Če pri sebi opazite čustvene ali mentalne spremembe, kot so nenehna potreba po opravičevanju, občutek, da ničesar ne morete narediti prav, pogosti občutki živčnosti, tesnobe ali skrbi, izguba zaupanja v samega sebe, nenehno spraševanje, ali ste preveč občutljivi, občutek nepovezanosti s sabo in izguba identitete, dolgotrajen občutek brezupnosti, frustracije ali čustvene otopelosti ipd. je velika možnost, da ste žrtev “gaslightinga”.
Dolgotrajna izpostavljenost “gaslightingu” se lahko kaže tudi v vašem vedenju: lahko začnete sprejemati odločitve, da bi zadovoljili druge namesto sebe, pogosto se sprašujete, ali ste rekli pravo stvar ali se pravilno odločili, iščete izgovore za osebo, ki manipulira z vami, vedno bolj se izolirate od bližnjih, nenehno analizirate svoje besede in dejanja ipd.
Kako se odzvati na “gaslighting”?
Obrnite se na ljudi, ki jim lahko zaupate. Če sumite, da nekdo manipulira z vami, nikoli ne škodi, če dobite nekaj zunanje perspektive. Zaupanja vredni prijatelji in družinski člani, ki niso neposredno vpleteni v odnos, vam lahko ponudijo svoj vpogled in čustveno podporo.
Pomembno je, da postavite jasne meje, saj si lahko tako zagotovite fizični in čustveni prostor in potrebno distanco.
“Gaslighting” pogosto vodi v izgubo osebne identitete. Sčasoma se vam bo morda začelo zdeti, da ste se spremenili do nerazpoznavnosti ali postali otopeli. Če živite v nenehnem stanju živčnosti in skrbi, vam lahko ostane malo energije zase. Toda če si vzamete čas za zadovoljitev svojih telesnih in čustvenih potreb, si lahko povrnete energijo, ohranite samozavest, zaradi česar se boste posledično lažje soočili z “gaslightingom”.
Podpora strokovnjaka za duševno zdravje vam lahko prav tako ogromno pomaga. Terapevt vam lahko ponudi nepristranski pogled in vam pomaga pri soočanju s posledicami.