Suha, razpokana koža na podplatih je pogosta težava, ki se razvije sčasoma. Pojavi se postopoma, običajno pa se začne kot posledica pomanjkanja vlage v koži.

 

Najprej se na koži na podplatih razvijejo otiščanci – suhi, zadebeljeni predeli odmrle kože, ki nastanejo zaradi ponavljajočega se trenja in pritiska. Če je ne zdravimo, se koža še naprej izsušuje, kar vodi do razpok na petah, podplatih ali straneh stopal.

Na srečo lahko suha stopala in razpokane pete večinoma preprečimo z redno pedikuro. Žulje pa lahko zdravite doma z namakanjem stopal, plovcem za pete in vlažilno kremo.

 

Kaj povzroča suhe in razpokane podplate?

 

Suhi podplati se pojavijo, ko koži primanjkuje vlage. Suha koža, znana tudi kot kseroza, je lahko tudi posledica okoljskih dejavnikov ali osnovnega zdravstvenega stanja.

Lahko je tudi osnova za nastanek razpok na koži, zlasti na petah. To se zgodi, ko ponavljajoče se trenje ali pritiski povzročijo, da se koža na spodnjih delih stopal zgosti v žulje. Poleg tega se zaščitne maščobne blazinice na podplatih s staranjem tanjšajo. Ko izgubimo to blaženje, postane koža na že suhih in otrdelih žuljih še bolj obremenjena.

Ko hodimo in bolj pritiskamo na to področje, se maščobne blazinice v peti in okolici razširijo, kar povzroči pokanje kože. Sčasoma postanejo te majhne razpoke globlje, bolj boleče in lahko celo začnejo krvaveti.

Pogosti dejavniki, ki povzročajo suho kožo na podplatih, so staranje, dolgo stanje na nogah, bosonoga hoja, debelost, kajenje, nošenje neprimernih čevljev ipd. Na suhost kože vplivajo tudi okoljski dejavniki, kot so vročina, pretirana uporaba sredstev za čiščenje kože, hladno vreme ter nekatera kožna in zdravstvena stanja.

 

Podplati

 

Kako preprečiti suhe in razpokane podplate?

 

Pravilna nega stopal lahko pomaga preprečiti suho ter razpokano kožo na stopalih. Nosite primerne čevlje z nogavicami. Suhe podplate lahko preprečite tudi tako, da se izogibate vročim prham in na stopalih uporabljate le nežno milo. Pomaga lahko vsakodnevno vlaženje stopal, pedikura ali uporaba plovca za nežno odstranjevanje žuljev. Če imate prekomerno telesno težo, lahko izguba teže razbremeni pritisk na vaše pete in prepreči ali zmanjša razpoke. Zelo učinkovita pri preprečevanju nastajanja žuljev in razpokanih podplatov je tudi redna pedikura.

Domača pedikura

Stopala namakajte v topli vodi približno 20 minut.
Za suho kožo na vrhu stopal, gležnjev in nog uporabite gobo iz lufe ali piling za stopala, da odstranite odmrle kožne celice.
Nato s pilico za noge ali plovcem oluščite odmrlo kožo na grobih predelih podplatov. Žuljasta koža je trša in manj občutljiva kot druga koža. Zaključite z nanosom vlažilne kreme na stopala.

Pilingi za stopala

Piling stopal vključuje enourno nošenje plastičnih nogavic, ki vsebujejo kemikalije za piling. Kemikalije se vpijejo v stopala in omogočajo, da se odmrla koža v več dneh odlušči. Nekateri ljudje so morda občutljivi na kemikalije za piling, zato predhodno preberite seznam sestavin izdelka.

Vazelin

Vazelin lahko pomaga pri zdravljenju suhih, razpokanih podplatov. Na stopala nanesite izdatno količino vazelina in jih pokrijte z bombažno nogavico. Pustite delovati vsaj eno uro ali čez noč. Nadaljujte s to rutino vsako noč. Po približno enem tednu naj bi se žulji začeli mehčati in jih je lažje odstraniti s plovcem.