Akupunktura je praksa, ki temelji na starodavni kitajski medicini za zdravljenje različnih stanj in spodbujanjem ravnovesja s sprožanjem določenih točk na koži s pomočjo posebnih igel.

 

Je minimalno invazivna metoda za stimulacijo površine kože, kjer se nahajajo pomembni živci, z namenom, da bi pozitivno vplivali na tkiva, žleze, organe in različne funkcije telesa. Vsaka akupunkturna igla povzroči majhno poškodbo na mestu vstavitve, in čeprav je dovolj majhna, da povzroča malo ali nič nelagodja, deluje kot signal, na katerega se telo odzove. Ta odziv vključuje stimulacijo imunskega sistema, spodbujanje cirkulacije, celjenje ran in modulacijo bolečine.

 

Iz kod izvira akupunktura?

 

Kitajska filozofija iz katere izvira akupunktura je starodavna praksa, ki v resnici ne temelji ne na znanosti in ne na medicini. Zgodovina akupunkture sega več kot 2500 let nazaj. Menijo, da je praksa nastala iz opazovanja naravnih pojavov in odziva telesa na zunanje dražljaje. Verjeli so, da je človeško telo napolnjeno z nevidno oživljajočo silo, ki so jo poimenovali ‘qi’. Ko qi normalno teče skozi telo, je človek v dobrem duševnem in fizičnem zdravju, ko pa qi teče nepravilno, lahko to povzroči različne bolezni.

 

Akupunktura

 

Kdaj se zateči k akupunkturi?

 

Ko igle zabadamo v akupunkturne točke, stimulirajo živčni sistem in spodbujajo sproščanje nevrotransmiterjev, kot sta endorfini in serotonin, ki pomagajo pri lajšanju bolečin in izboljšanju razpoloženja. Poleg tega je bilo dokazano, da akupunktura vpliva na avtonomni živčni sistem, zmanjšuje vnetje in krepi krvni obtok. Ugotovljeno je bilo, da akupunktura pomaga pri številnih stanjih in simptomih, kot so alergije, anksioznost in depresija, osteoartritis, kronične bolečine, hipertenzija, nespečnost, menstrualni krči in PMS, migrene, jutranja slabost, multipla skleroza, kapi ipd.

Nekatere študije so pokazale, da lahko akupunktura pomaga tudi pri zdravljenju raka, aknah, bolečinah v trebuhu, neplodnosti, diabetesu, shizofreniji, odvisnosti ipd.

Akupunkturna seja običajno traja od 60 do 90 minut, a je velik del seanse namenjen pogovoru z zdravnikom. Dejanski del zdravljenja z akupunkturo traja približno 30 do 40 minut.

Vsak se na akupunkturo odziva in jo doživlja drugače. Nekateri se počutijo sproščeni in morda nekoliko utrujeni, drugi se počutijo polni energije, nekateri takoj občutijo izboljšanje, drugi pa lahko potrebujejo več zdravljenj, preden opazijo pozitivno spremembo.