Posttravmatska stresna motnja je duševna motnja, ki jo sproži izkušnja ali pričevanje travmatičnemu dogodku.

 

Na nas in na naše življenje lahko vpliva na različne načine, zato je pomembno, da znamo prepoznati simptome in pravočasno poiskati pomoč.

 

Kaj je posttravmatska stresna motnja?

 

Je motnja, ki se lahko razvije po izpostavljenosti travmatičnemu dogodku, kot so naravne katastrofe, nesreče, vojna, posilstvo ali druge intenzivno negativne situacije. Ljudje s posttravmatsko stresno motnjo se lahko počutijo pod stresom ali v nenehnem strahu, tudi če niso v nevarnosti.

Značilni so ponavljajoči, nezaželeni spomini na travmatični dogodek ali celo nočne more. Posamezniki, ki trpijo za tovrstno motnjo se običajno izogibajo krajem, dejavnostim ali ljudem, ki jih spominjajo na travmatično izkušnjo. Pogoste so tudi ponavljajoče negativne misli o sebi ali svetu, brezupnost, težave s spominom, težave pri vzpostavljanju in ohranjanju odnosov ipd.

 

Zakaj pride do posttravmatske stresne motnje?

 

Motnja lahko prizadene vsakogar, vendar nekateri dejavniki poveča verjetnost razvoja.

Hujša ali dolgotrajnejša travma poveča tveganje za razvoj motnje. Bolj dovzetni so tudi posamezniki s predhodnimi duševnimi težavami. Pomembno vlogo igrajo tudi biološki dejavniki, kot sta genetika in struktura možganov, pomanjkanje podpore in nezmožnost iskanja pomoči ter načini, kako posameznik predeluje in se spopada s travmo.

 

Posttravmatska stresna motnja

Kakšni so načini zdravljenja?

 

Terapija je pri posttravmatski stresni motnji običajno nujno potrebna, saj posameznikom pomaga preoblikovati negativne misli, obvladati anksioznost ter se soočiti s travmatično izkušnjo.

Nekatera zdravila (kot so antidepresivi) lahko pomagajo ublažiti simptome.

Zdrav življenjski slog, ki vključuje redno telesno aktivnost, uravnoteženo prehrano in kakovosten spanec lahko znatno izboljšajo splošno počutje in zmanjšajo stres. Pomagajo lahko tudi sprostitvene tehnike, kot so joga, meditacija in vaje globokega dihanja.

Bistveno je, da imajo posamezniki, ki se soočajo s posttravmatsko stresno motnjo močno socialno podporo in mrežo ljudi, ki jim lahko zaupajo in jim lahko nudijo tolažbo ter pomoč.

Ključno je prav tako izogibanje alkoholu in drogam, saj lahko zloraba substanc poslabša simptome in vpliva na zdravljenje.

Posttravmatska stresna motnja je stanje, ki lahko močno vpliva na posameznikovo življenje, vendar je s pravim pristopom obvladljiva. Razumevanje vzrokov, prepoznavanje simptomov in iskanje ustreznega zdravljenja so ključni koraki k okrevanju in iskanju pozitivnih sprememb.