Terapija z rdečo svetlobo je metoda, ki uporablja nizke valovne dolžine rdeče svetlobe za pomoč pri zdravljenju kožnih stanj, kot so gube in psoriaza.
Je vrsta fototerapije, ki lahko pomaga pri zdravljenju težav s kožo, kot so strije in gube, pri zdravljenju kožnih bolezni, kot so luskavica, brazgotine in akne, pri zmanjšanju vnetij ali edemov, obnavlja mišična tkiva ter spodbuja zdravo staranje kože.
Terapijo z rdečo svetlobo oz. fotobiomodulacijo je naključno odkril Endre Mester leta 1967 na medicinski univerzi Semmelweis v Budimpešti na Madžarskem. Opazil je, da laserska svetloba pomaga spodbujati rast dlak in celjenje ran pri podganah. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja so znanstveniki celo uporabili tehnologijo svetlečih diod (LED) za pomoč pri gojenju krompirja v vesolju. Intenzivne rdeče LED diode so namreč pomagale spodbujati fotosintezo.
Čeprav se terapija z rdečo svetlobo vse bolj uveljavlja kot dermatološko zdravljenje določenih stanj, je potrebnih še več kliničnih raziskav, da bi v celoti podprle vse domnevne koristi.
Kako deluje terapija z rdečo svetlobo?
Terapija z rdečo svetlobo deluje tako, da kožo za določeno časovno obdobje ponavljajoče izpostavlja nizkim ravnem rdeče in skoraj infrardeče svetlobe (620 do 750 nanometrov). Pri nizkih valovnih dolžinah rdeča svetloba ne ustvarja toplote in prodre v kožov globino med 1 in 2 milimetra.
Ta izpostavljenost rdeči svetlobi lahko povzroči pozitiven biokemični učinek v naših celicah, saj krepi mitohondrije, kjer se ustvarja celična energija. S povečanjem energije mitohondrijev lahko celice delujejo učinkoviteje ter se pomladijo, obnovijo in rastejo.
Pozitivni učinki terapije z rdečo svetlobo
Raziskave so pokazale, da bi naj terapija z rdečo svetlobo spodbujala celjenje ran in obnovo tkiva, zmanjšala nekatere stranske učinke zdravljenja raka, izboljšala rast las pri ljudeh z androgeno alopecijo, zmanjšala napredovanje miopije, zmanjšala lezije luskavice in brazgotine po opeklinah, zmanjšala bolečino, izboljšala kognitivne zmožnosti in spomin pri ljudeh z Alzheimerjevo boleznijo, izboljšala videz kože in tvorila kolagen za zmanjšanje gub ipd.
Terapija z rdečo svetlobo se lahko uporablja tudi s fotosenzibilizirajočimi zdravili za pomoč pri zdravljenju nekaterih vrst raka. To se imenuje fotodinamična terapija. Pri tej vrsti terapije svetloba služi le kot aktivator zdravila.