Prvi tedni nosečnosti prinašajo ogromno novih življenjskih, čustvenih in telesnih sprememb.

 

Predvsem za tiste, ki se prvič soočajo z izkušnjo nosečnosti ter starševstva, je lahko to obdobje povezano z marsikaterimi izzivi.

 

Kaj lahko pričakujete v prvih tednih nosečnosti?

 

Spremembe v odnosu do hrane

Odpor do specifičnih okusov in vonjav je pogost pojav v prvem trimesečju. Vaša prebava se začne upočasnjevati, zato lahko razvijete odpor do hrane in živil, ki so vam bila pred tem ljuba. Na drugi strani pa lahko pride do hrepenenja po hrani ali živilih, ki vas prej niso privlačila.

 

Občutljive dojke

Hormonske spremembe lahko povzročijo, da dojke postanejo boleče, otekle in bolj občutljive kot običajno. To je način, kako se telo pripravi na dojenje. Okoli šestega do osmega tedna nosečnosti boste opazili, da se predel vaših prsi povečuje. Pravzaprav so simptomi zgodnje nosečnosti – kot so akne, nihanje razpoloženja, krči in še posebej otekle, občutljive dojke – zelo podobni predmenstrualnemu sindromu.

 

Utrujenost

Ekstremna utrujenost je zelo pogosta v prvem trimesečju nosečnosti. Utrujenost je povezana s spremembo količine energije, ki jo potrebujete, svoj davek pa vzamejo tudi čustvena nihanja. Utrujenost običajno popusti v drugem trimesečju. Če pa se to ne zgodi, je lahko vzrok pomanjkanje železa – v tem primeru se posvetujte s svojim ginekologom.

 

Povečanje telesne teže

V prvem trimesečju običajno pride do manjšega povečanja telesne teže. Nekatere nosečnice pa dejansko izgubijo težo zaradi jutranje slabosti in odpora do hrane. V nosečnosti poskrbite za čim bolj uravnoteženo prehrano.

 

Slabost

Povečana občutljivost na nizek krvni sladkor in višje ravni nosečniških hormonov lahko prispevajo k slabosti. Pri tem si lahko pomagate tako, da pogosto jeste, saj prazen želodec poveča slabost, poskrbite za hidracijo in rekreacijo ter se čim bolj izogibate stresu.

 

Prvo trimesečje nosečnosti

 

Pogosto uriniranje

Rastoča maternica začne skozi nosečnost vedno bolj pritiskati na mehur, kar povzroči povečano potrebo po uriniranju.

 

Napihnjenost in prebavne motnje

Progesteron v nosečnosti upočasni prebavo, kar lahko povzroči napenjanje in vetrove ali pa celo zaprtost. Upočasnitev prebavnega sistema omogoča več časa za absorpcijo hranil, lahko pa povzroči tudi nelagodje.

 

Spremembe na koži

Veliko žensk opazi spremembe na koži, kot je povečana mastnost, kar lahko povzroči akne. “Nosečniški sijaj” je pogost izraz, ki se uporablja za opis sijoče, pordele kože, ki nastane zaradi povečanega pretoka krvi. Vendar pa lahko nekatere nosečnice opazijo tudi temnenje kože na določenih predelih, kot so bradavice, pazduhe in notranja stran stegen, zaradi povečane proizvodnje melanina.

 

Sprememba strukture las

Hormonska nihanja lahko vplivajo tudi na vaše lase. Pri nekaterih nosečnicah lasje postanejo gostejši in sijoči, medtem ko lahko druge zaznajo povečano izpadanje. Dlake lahko zaradi povečane ravni androgenov zrastejo tudi na novih mestih, kot so obraz, trebuh ali hrbet.

 

Kako se soočiti s temi spremembami?

 

Prvo trimesečje nosečnosti je čas raznolikih sprememb, saj se vaše telo prilagaja na novo življenje. Čeprav so te spremembe včasih lahko težke, so tudi znak tega, da vaše telo neguje in ščiti vašega otroka.

V tem obdobju je pomembno, da dajete prednost spanju in počitku, ko se počutite utrujeni. Jejte majhne obroke, da obvladate slabost in ohranite visoko raven energije. Osredotočite se na uravnoteženo prehrano, bogato z bistvenimi hranili, in skrbite za hidracijo. Nežna vadba, kot je hoja ali joga, lahko pomaga ublažiti utrujenost, napihnjenost in zaprtje. Nosite udobna oblačila, ki se prilagajajo vašemu spreminjajočemu se telesu.