Vsiljive misli so neželene in nehotene misli, ki so nadležne in se lahko zdijo težko obvladljive ali odpravljive.

Občutijo se kot, da so lepljive, ker so moteče in se jih pogosto ne morete znebiti.

Te misli pogosto vključujejo neprijetne podobe ali čustva, ki se zdijo čudna ali nadležna. Na primer, lahko so nasilne ali spolne narave ali izražajo strah, da boste storili nekaj neprimernega ali sramotnega, po poročanju Harvard Health.

 

Vsiljive misli

 

Vsiljivke se lahko kar naenkrat pojavijo in morda zaradi njih ne boste zelo prizadeti, potem pa odidejo, ali pa so lahko zelo nadležne in nanje reagirate ali jih poskušate zatreti in jih spraviti iz svojega uma, kar jih dejansko intenzivira in še bolj prilepi.

In čeprav vsiljive misli niso vedno nekaj, kar bi vas moralo skrbeti, lahko postanejo vse bolj moteče in začnejo prevzemati vaše vsakdanje življenje.

Če začnete patologizirati svoje misli in se zaradi tega prestrašite, je čas, da poiščete pomoč.

 

 

Kaj so vsiljive misli?

Vsiljive misli so pogosto nehotene, vendar postanejo ponavljajoče se in obsesivne, z isto povratno zanko, ki se nenehno predvaja v vaši glavi.

Vsaka misel, ki jo imamo, je do neke mere avtomatična, in svojih misli ne moremo tako zelo nadzorovati, vendar lahko nadzorujemo svojo perspektivo in način, kako pristopamo k svojim mislim.

Vsiljivke so izjemno normalne in jih doživi večina ljudi.

 

Vsiljive misli so izjemno normalne in jih doživi večina ljudi.

Vsiljive misli so izjemno normalne in jih doživi večina ljudi.

 

Tipični znaki vsiljivih misli:

Misel je izjemno moteča in želite jo izgnati iz svojega uma.

Misel je nenavadna za vas. Vsiljiva misel je običajno zelo drugačna od vaših običajnih misli, ki prihajajo in odhajajo, zato se vam lahko zdi nova, nepričakovana ali zaskrbljujoča.

Misel se zdi težko odpraviti ali obvladovati. Vsiljivke so pogosto ponavljajoče se in se prilepijo v vaš um, zato jih je težko nadzorovati ali odpraviti.

 

Obstaja več vrst vsiljivih misli.

Obstaja več vrst vsiljivih misli.

 

Primeri vsiljivih misli:

Obstaja več vrst vsiljivih misli in razlikujejo se od osebe do osebe, vendar nekatere najpogostejše vključujejo naslednje.

  • Bacili, okužbe ali bolezen. To se pogosto kaže kot obsedenost z varovanjem zdravja, na primer prekomerno umivanje rok in pogosto obiskovanje zdravnika.
  • Nasilje, agresija ali škodovanje sebi ali drugim. Sprašujete se lahko, ali ste slab ali nevaren človek. Te misli so tudi zelo pogoste pri novih materah, ki doživljajo poporodno depresijo in imajo lahko vsiljive misli o škodovanju ali zanemarjanju svojega dojenčka.
  • Seks ali vaša spolna usmerjenost. To lahko zajema karkoli, kar si lahko predstavljate spolno, vključno z vsakim delom telesa ali vsakim spolnim dejanjem z vsem ali vsakomer.
  • Opravljanje nalog ali njihovo pravilno izvajanje. Dvom o opravljeni nalogi. To lahko privede do obsesivnega vedenja preverjanja, kjer nenehno preverjate svoj delovni e-poštni naslov ali nenehno raziskujete temo, da se prepričate, da ste jo pravilno opravili.
  • Bogokletstvo ali strah pred tem, da ste nemoralna oseba. Vsiljive misli se lahko nanašajo na religijo in vprašanja o tem, ali ste storili greh ali boste kaznovani. To izhaja iz obsesivnega vidika preverjanja ali boste kaznovani, in ne iz tipične duhovne prakse.

 

Vsiljive misli so izjemno normalne.

Vsiljive misli so izjemno normalne.

 

Ali so vsiljive misli normalne?

 

Vsiljive misli so izjemno normalne, in večina ljudi jih doživlja od časa do časa. Dejansko je skoraj 94 odstotkov udeležencev ene študije, objavljene s strani Ameriške psihološke zveze, identificiralo vsaj eno vsiljivo misel.

Vsi imamo neprijetne misli, včasih se začnemo obsesirati s posebno situacijo, skozi katero smo morda šli, vendar je resnična razlika v tem, kako zelo smo situacijo sposobni nadzorovati.

 

Vsiljive misli lahko vplivajo na vaš spanec.

Vsiljive misli lahko vplivajo na vaš spanec.

 

Ko vsiljivke postanejo težava, jih ne morete pustiti za seboj in lahko zapolnijo vaš um do te mere, da vplivajo na vaš spanec.

Če vas vsiljive misli močno ovirajo, zapolnjujejo vsak kotiček vaše glave ali vam otežujejo osredotočanje na delo, šolo in druge obveznosti, je čas, da se posvetujete s strokovnjakom za duševno zdravje.

Če čutite sram ali zadrego ali menite, da o teh mislih ne morete govoriti z nikomer, je bolje, da se čim prej povežete s strokovnjakom.

Tehnično gledano, lahko karkoli sproži vsiljivo misel, vendar je pogost vzrok “dvoumna situacija”. Na primer, če se nekdo do vas ne obnaša pretirano prijazno ali ne odgovori na vaše sporočilo, lahko to povzroči, da se začnejo v vaši glavi vrteti vsiljive misli. Večino časa to povzroči notranji dialog, kot so “Sem kaj naredil narobe?” “Sem v težavah? Morda me ne marajo več?” ali “Sem koga razjezil?”

 

 

To pa ni edini vzrok; vsiljive misli lahko sproži tudi stres ali anksioznost. 

Naravno je, da so določene situacije za nas moteče in še nekaj dni podoživljamo to neprijetno situacijo, vendar po dnevu ali dveh običajno lahko to pustimo za seboj. Če pa misel postane vsiljiva, se od nje ne boste mogli “odlepiti”.

 

Vsiljive misli so lahko povezane z naslednjimi duševnimi stanji:

Obsesivno-kompulzivna motnja (OKM): OKM je zelo pogosta motnja, ki vključuje vsiljive misli. To običajno vključuje “fizične kompulzije” ali ponavljajoče se vedenje ali navade, kot je umivanje rok, vendar se lahko kaže tudi kot obsesivne misli, na primer preverjanje, ali ste zaklenili vrata.

Posttravmatska stresna motnja (PTSM): en od vodilnih znakov PTSM vključuje vsiljive misli. Vaše vsiljive misli stalno predvajajo slike in spomine na travmo ali zlorabo, ki ste jo doživeli.

Motnje hranjenja: Ljudje z motnjami hranjenja pogosto doživljajo vsiljive misli o določeni hrani in delih svojega telesa. To lahko vključuje obsesivne misli o telesni podobi, hujšanju ali strahu povezanem s hrano.

Depresija: Depresija negativno vpliva na način razmišljanja, čutenje in odzivanje na situacije, in ponavljajoče se vsiljive misli so pogoste med ljudmi s to motnjo. Tisti, ki trpijo zaradi depresije, se lahko zapletejo v razmišljanje o žalosti, obupu, brezvrednosti ali nizki samopodobi.

 

 

Kako se umiriti ali ustaviti vsiljivke?

Terapija je en način, ki vam lahko pomaga prekiniti to povratno zanko v vaši glavi. Kognitivno-vedenjska terapija (KVT) vam pomaga spremeniti vaš pristop k mislim in vam s tem pomaga spremeniti čustva in vedenje.

Drugi pristop, ki bi lahko bil koristen, je terapija izpostavljanja in preprečevanja odziva (TIP). Namesto da zatirate neželene vsiljive misli, se soočite z anksioznostjo, ki jih sprožijo. Sprejmete svoje strahove in jih obdelate namesto, da bežite ali se jim izogibate. Sčasoma bo to zmanjšalo vašo anksioznost.

Strokovnjak za duševno zdravje vam lahko priporoči tudi terapijo sprejemanja (TSA). Temelji na predpostavki, da je življenje včasih neprijetno in prinaša bolečino ter tesnobo. Pomaga vam ugotoviti, kako še vedno “živeti vredno in pomembno življenje, tako, da vaša anksioznost, depresija ali vsiljive misli ne kontrolirajo vašega življenja”.

 

Če so vaše vsiljive misli povezane s stanjem, kot je depresija, vam lahko predpišejo antidepresive (SSRI), ki delujejo tako, da obnovijo ravnotežje serotonina v možganih.

Višje ravni tega nevrotransmiterja lahko pomagajo zmanjšati simptome depresije in anksioznosti ter izboljšajo vaše razpoloženje.