Postati starš je ena najglobljih in življenjsko pomembnih izkušenj, ki pa lahko vpliva na dinamiko vašega romantičnega odnosa na načine, ki jih morda niste pričakovali.

 

Med neprespanimi nočmi, stalno skrbjo za otroke in vsakodnevnimi odgovornostmi mnogi pari ugotovijo, da se njihova intimnost – tako čustvena kot fizična – premakne na dno seznama prioritet.

Če čutite odtujenost v vajinem odnosu po rojstvu otrok, niste edini. Ponovno vzpostavljanje intimnosti je mogoče in lahko celo poglobi vajino vez, če se tega lotite z iskrenostjo, potrpežljivostjo in pozitivno komunikacijo.

 

Priznajta novo resničnost

 

Prvi korak k ponovnemu prebujanju intimnosti je priznanje, da so se stvari spremenile. Nista več isti osebi kot pred rojstvom otrok, in s tem ni nič narobe. Starševstvo prinaša nove plasti v vaše življenje in čeprav so te spremembe lahko obremenjujoče, vas lahko tudi zbližajo, če jih sprejmete, namesto da bi se jim upirali.

Intimnost po otrocih morda izgleda drugače, a to ne pomeni, da je manj pomembna. Sprejmite, da vaša energija, čas in prioritete niso več enake, in se osredotočite na nove načine povezovanja, namesto da bi primerjali sedanje razmere s časom pred otroki.

 

Najdita čas za povezovanje

 

Eden največjih izzivov, s katerimi se soočajo novi starši, je najti čas zase, kaj šele za partnerja. Dnevi spontano preživetih zmenkov ali dolgih vikendov v dvoje so morda preteklost (za zdaj), a to ne pomeni, da ne moreta najti časa drug za drugega.

Začnita z majhnimi koraki – vsak dan si vzemita vsaj 10 minut za pogovor in čustveno povezovanje. To lahko storita med zajtrkom, po tem, ko otroci zaspijo, ali pa kar med skupnim opravljanjem gospodinjskih opravil. Redni čustveni pogovori lahko vzpostavijo globljo intimnost, tudi ko fizična povezava ni dosegljiva.

 

Ljubezenski odnos po rojstvu otrok

 

Postavita prioriteto preživljanju skupnega prostega časa

 

Ideja tradicionalnih zmenkov se morda zdi zastrašujoča, ko ste izčrpani, vendar intimnost ne zahteva vedno drage večerje zunaj doma. Pravzaprav so pogosto preproste stvari tiste, ki pomagajo ponovno zanetiti romantiko.

Razmislita o “zmenku” v domačem okolju po tem, ko otroci zaspijo – skupaj pripravita poseben obrok, si oglejta film ali preprosto uživajta v kozarcu vina in se pogovarjajta na kavču. Cilj je ustvariti prostor, kjer se lahko povežeta kot par, ne le kot starša.

 

Sporočajta svoje potrebe brez občutka krivde

 

Po rojstvu otrok mnogi starši občutijo krivdo, kadar si želijo časa zase s partnerjem. Pomembno je, da se zavedate, da so vaše potrebe kot posameznika in kot para še vedno upravičene. Ključna je odprta komunikacija – pogovorite se s partnerjem o tem, kaj čutite in kaj potrebujete.

Ne glede na to, ali gre za večjo čustveno bližino ali fizični dotik, je jasno izražanje teh potreb brez krivde ali pričakovanj ključnega pomena. Morda vaš partner čuti podobno, a ne ve, kako to izraziti, zato lahko začetek tega pogovora prinese veliko olajšanje.

 

Postopoma obnovita fizično intimnost

 

Fizična intimnost je lahko izziv po rojstvu otrok, še posebej, če sta izčrpana ali preprosto nimata energije za dotik po dolgem dnevu, polnem obveznosti. Pomembno je, da si ne postavljata prevelikih pritiskov in da razumeta, da fizična povezava ne more biti vedno popolna.

Začnita z majhnimi koraki – držanje za roke, objemi ali samo sedenje drug zraven drugega je lahko nežen način za ponovno vzpostavitev fizičnega dotika brez pritiska. Postopoma, ko se oba počutita bolj udobno, lahko začneta raziskovati intimnejše trenutke skupaj, pri čemer se osredotočita na užitek in povezanost, ne pa na popolnost ali previsoka pričakovanja.

 

Ljubezenski odnos po rojstvu otrok

 

Razdelita si odgovornosti

 

Eden največjih uničevalcev intime je lahko neravnovesje v gospodinjskih in starševskih obveznostih. Če se en partner počuti preobremenjenega z nalogami, medtem ko ima drugi več prostega časa, se lahko nabirajo zamere, kar močno vpliva na čustveno in fizično bližino.

Poskušajta čim bolj enakomerno razdeliti obveznosti. Tudi majhni premiki, kot je na primer, da en partner prevzame uspavanje otrok, medtem ko ima drugi nekaj časa zase, lahko zmanjšajo stres in ustvarijo več prostora za povezanost. Ko oba partnerja čutita, da prispevata enakovredno, je lažje najti čustveni in fizični prostor drug za drugega.

 

Poskrbite zase

 

Mnoge mamice se po rojstvu otrok borijo s telesno samopodobo. To je popolnoma normalno, a pomembno je, da se primarno osredotočite na svoje dobro počutje. Vzemite si čas za skrb zase – naj bo to vadba, meditacija ali preprosto sproščujoča kopel, kar vam bo pomagalo obnoviti samozavest, ki je ključna za samozavest in za vaš način povezovanja z drugimi.

Ko se dobro počutite v svoji koži, boste bolj verjetno želeli vzpostaviti povezavo s svojim partnerjem. Ljubezen do sebe je temelj za zdrav, ljubeč odnos.

 

Ljubezenski odnos po rojstvu otrok

 

Poiščita strokovno pomoč, če je potrebno

 

Če je intimnost v vajinem odnosu postala resen izziv, je lahko iskanje strokovne pomoči, kot je partnerska terapija, izjemno koristno. Terapija ni le za pare v krizi – je tudi prostor za krepitev vajine povezave in za razvijanje orodij za skupno reševanje izzivov.

Terapevt lahko odpre pogovore o pričakovanjih, željah in edinstvenih pritiskih, ki jih prinaša starševstvo, ter ponudi strategije, prilagojene vajinim potrebam.

 

Proslavljajta majhne trenutke

 

Ponovna vzpostavitev intimnosti po otrocih ni odvisna od velikih gest. Pogosto so to majhni trenutki povezovanja, ki najbolj štejejo. Proslavljajta te male zmage in vedita, da je intimnost stalen proces, ne končni cilj.

Starševstvo lahko obremeni vajin odnos, a vama lahko tudi ponudi priložnosti, da se še bolj povežeta. Z nekaj potrpežljivosti, odprtosti in pripravljenostjo na prilagajanje tej novi življenjski fazi lahko ponovno odkrijeta intimnost in poglobita ljubezen ter strast, ki vaju je sprva združila.