Lasersko odstranjevanje dlak je medicinski postopek, pri katerem z uporabo koncentriranega žarka svetlobe (laserjem) odstranimo neželene dlačice.

 

Med tretmajem laser oddaja svetlobo, ki jo pigment (melanin) v dlakah absorbira. Svetlobna energija se pretvori v toploto, ki poškoduje lasne mešičke, ki proizvajajo dlake. Ta poškodba zavira ali upočasni nadaljnjo rast dlak.

Čeprav lasersko odstranjevanje dlak učinkovito upočasni rast dlak za daljša obdobja, običajno ne povzroči trajne odstranitve dlak. Za začetno odstranjevanje je potrebnih več posegov, morda pa bodo potrebni tudi vzdrževalni tretmaji. Lasersko odstranjevanje dlak je najučinkovitejše pri ljudeh s svetlo poltjo in temnimi dlakami, vendar se lahko uspešno uporablja pri vseh tipih kože.

 

Kaj lahko pričakujete?

 

Običajna mesta za lasersko odstranjevanje dlak so noge, pazduhe, zgornja ustnica, brada in bikini linija. Neželene dlake pa je mogoče odstraniti na skoraj katerem koli predelu.

Barva dlak in tip kože vplivata na uspeh odstranjevanja dlak. Osnovno načelo je, da mora pigment dlak, ne pa pigment kože, absorbirati svetlobo. Laser mora poškodovati le mešiček, pri tem pa se izogniti poškodbam kože. Zato kontrast med barvo dlak in kože – temnimi dlakami in svetlo kožo – daje najboljše rezultate.

 

Lasersko odstranjevanje dlak

 

Tveganje za poškodbe kože je večje, če je kontrast med dlakami in barvo kože majhen, vendar je napredek laserske tehnologije omogočil tudi lasersko odstranjevanje dlak za ljudi s temnejšo kožo. Lasersko odstranjevanje dlak je manj učinkovito pri barvah dlak, ki slabo absorbirajo svetlobo: sive, rdeče, blond in bele.

 

Kako poteka?

 

Lasersko odstranjevanje dlak običajno zahteva dva do šest tretmajev. Interval med tretmaji se razlikuje glede na lokacijo odstranjevanja. Na predelih, kjer dlake hitro rastejo, kot je zgornja ustnica, lahko tretma ponovimo čez štiri do osem tednov. Na območjih s počasno rastjo dlak, kot je hrbet, odstranjevanje poteka vsakih 12 do 16 tednov.

Pri terapiji nosimo posebna očala za zaščito oči pred laserskim žarkom. Med tretmajem pritisnejo ročni laserski instrument na vašo kožo. Odvisno od vrste laserja se lahko uporabi hladilna naprava na konici instrumenta ali hladilni gel za zaščito kože in zmanjšanje tveganja neželenih učinkov. Ko se laser aktivira, bo laserski žarek šel skozi kožo do lasnih mešičkov. Intenzivna toplota laserskega žarka poškoduje mešičke. Pri tem pa so možni manjši občutki nelagodja.

Prvih nekaj ur po tretmaju lahko pride do rdečice in otekline. Po laserskem odstranjevanju dlak in med načrtovanimi tretmaji je dobro, da se izogibate sončni svetlobi ter da redno uporabljate sončno kremo.