Razhodi in prebolevanja so čustveno zahtevni, ne glede na to, kako se odvijajo.

 

Gre za proces, ki je lahko prav tako boleč kot žalovanje ob smrti ljubljene osebe, ker v bistvu izgubljamo enega najpomembnejših odnosov v svojem življenju.

 

Proces žalovanja se lahko zdi kot čustveni tobogan, kjer občutimo vse od jeze, žalosti, zmedenosti, osamljenosti, tesnobe, krivde in obžalovanja, prepletene s trenutki olajšanja, upanja in sprejemanja. Toda na koncu te poti sta sprejemanje in rast, zato nikar ne obupajte – vedno je svetloba na koncu tunela!

 

Faze prebolevanja

Faze prebolevanja so podobne fazam žalovanja. Običajno gremo skozi 7 stopenj: ambvivalentnost, zanikanje in šok, jeza in zamera, pogajanje, depresija in žalost, sprejemanje, rast in nadaljevanje.

 

Ambvivalentnost

Takoj po razhodu se nam po glavi podi milijon različnih misli in občutkov. Na tej stopnji se naše srce in glava tepeta z našimi čustvi in ​​nas vlečeta v različne smeri. Običajno se takrat sprašujete, ali ste ravnali prav, preigravate različne “kaj pa če” scenarije ter občutite nasprotujoča si čustva.

Pomembno je, da si takrat priznate svoja čustva in si dovolite, da občutite svoje občutke v celoti. Vzemite si čas, da razumete svoje potrebe, želje in prioritete. Razmislite o tem, kaj si želite v razmerju in ali je ambivalentnost, ki jo čutite, posledica tega, ker si resnično želite biti z osebo ali ker se bojite sprememb. Bodite iskreni in prijazni s seboj.

 

Zanikanje in šok

V drugi fazi prebolevanja običajno zanikamo razhod in svoja čustva. Zanikanje je zaščitni mehanizem, ki absorbira bolečino, ko se počasi ukvarjamo s spreminjajočo se realnostjo. Značilno je zavračanje resničnosti, izogibanje bolečim čustvom, pretvarjamo se, da do razhoda sploh ni prišlo ali pa še vedno ostajamo v stiku z bivšim partnerjem.

Tudi na tej stopnji prebolevanja je pomembno, da si dovolite čutiti. Dovolite si občutiti vse občutke, ne glede na to, kako boleči so v tem trenutku. Novice o razhodu delite s svojimi bližnjimi in se počasi začnite prilagajati resničnosti. Dovolite si žalovati, ko se spomnite, da stvari v vašem življenju niso več enake. Dobro je tudi, da se izogibate vsakršnemu stiku z bivšim partnerjem.

 

Jeza in zamera

Po razhodu boste verjetno čutili tudi močno jezo in zamero do bivšega. Morda boste iskali prepire, ali iskali tarčo, kamor usmeriti vso svojo bolečino. Razmišljali boste o vseh negativnih situacijah, ki so se zgodile v zvezi – vaša jeza pa se bo tako samo še stopnjevala. To se lahko kaže tudi na fizične načine – morda boste zavrgli ali uničili predmete, ki vas spominjajo nanje. Intenzivna jeza lahko začasno spremeni vaš pogled na življenje, zaradi česar se lahko počutite zagrenjeni ali cinični.

Zavedajte se, da je povsem naravno, da se v teh okoliščinah počutite jezni. Pomembno pa je, da svojo jezo usmerite in sprostite na zdrav način ter da postavite jasne meje. Poskusite oprostiti svojemu partnerju. Odpuščanje ne pomeni pozabe ali opravičevanja vsega, kar se je zgodilo. Gre bolj za sprostitev stiske, ki vas drži v rokah. Ta proces lahko traja nekaj časa in lahko vključuje tudi odpuščanje sebi.

 

Razhod

 

Pogajanje

V fazi pogajanja se običajno pogajamo sami s seboj in s svojim bivšim partnerjem o načinih, kako lahko spremenimo sebe ali svoj položaj, da bi ponovno vzpostavili odnos. Morda se boste na tej točki zalotili, kako razmišljate o ponovni obuditvi razmerja in iščete morebitne kompromise, s pomočjo katerih bi lahko bivšega partneja obdržali v življenju. To lahko gre celo tako daleč, da boste pripravljeni ogroziti osebne vrednote, prečiti osebne meje ali bili pripravljeni spremeniti življenjski slog, da bi z bivšim partnerjem poskušali urediti stvari.

V teh fazi se poskušajte izogniti obujanju spominov na razmerje. Takrat pretehtajte razloge, zakaj nista več skupaj. Pomembno je tudi, da ne idealizirajte osebe in da ne ogrožate svojih vrednot.

 

Depresija in žalost

Razhodi so lahko boleči in lahko vodijo v globoko žalost ali celo v depresijo. Ves čas se lahko počutite žalostni in potrti, kar lahko oteži vaše vsakodnevno delovanje. Morda boste pogosto jokali ali pa čutili brezupnost glede prihodnosti. Čutili boste potrebo po umiku od prijateljev in družine, saj je druženje v tem času lahko čustveno naporno. Lahko se pojavijo tudi spremembe v apetitu in vzorcih spanja.

Dovolite si žalovati – zavedajte se, da je normalno žalovati po razhodu. Bodite potrpežljivi do sebe in do procesa prebolevanja, brez da nase polagate dodatni pritisk. Negativne misli poskusite nadomestite z bolj pozitivnimi in poskrbite za svoje duševno ter fizično zdravje. Počnite stvari, ki vas osrečujejo. Za tolažbo se naslonite na svoje najbližje prijatelje in družinske člane ter se osredotočite na sedanji trenutek.

 

Sprejemanje

Sčasoma se bodo stvari spremenile in lažje boste sprejeli izgubo. Počasi boste sprejeli novo resničnost, vaša čustva bodo bolj stabilna in prišli boste do točke, ko boste sposobni razumeti in sprejeti razloge za razhod. To razumevanje vam bo dalo zaključek in vam pomagalo zrasti kot oseba. Takrat boste lahko odpustili sebi in svojemu bivšemu partnerju ter opustili jezo in zamero.

V tej fazi poskusite razhod razumeti kot priložnost za učenje in rast. Prepoznajte moč, s katero ste premagali to težko obdobje, hkrati pa bodite hvaležni za pozitivne plati odnosa – vse spomine, izkušnje in lekcije, ki ste jih odnesli iz njega.

 

Rast in nadaljevanje

Sčasoma boste pripravljeni iti naprej. Začeli boste ponovno pridobivati ​​samozavest in iskati stike z drugimi ljudmi. Morda se boste počutili pripravljeni začeti znova in biti odprti za idejo o novem razmerju.

V tem času negujte svojo mrežo podpore z ljudmi, ki jih imate v svojem življenju. Začnite raziskovati nova zanimanja. V tem procesu se boste nedvomno naučili mnogo novih stvari o sebi. In kar je še posebej pomembno – ne zaprtite svojega srca za nove osebne in romantične izkušnje.