“Ghosting” se pojavi, ko nekdo, s katerim se dobivate ali ste z njim/njo romantično zapleteni, izgine brez sledu in pretrga vse načine komunikacije.
To se lahko zgodi na samem začetku ali sredi razmerja, osebno ali na spletu.
Spoprijeti se s tovrstnimi situacijami je običajno zelo težko – še posebej, ker običajno ne poznamo vzroka ali ne vemo, kako se pravilno odzvati.
Oseba nenadoma prekine vse stike z vami – ne odgovarja na SMS-e, e-pošto, klice ali izgine iz družbenih omrežij. Posledice, ki jih tovrstna dejanja puščajo na našem duševnem zdravju, so lahko zelo kompleksna.
Zakaj nekateri ljudje “ghostajo”?
Do “ghostanja” lahko pride iz različnih razlogov. Strokovnjaki za odnose in psihologi se strinjajo, da se ljudje, ki se zatekajo h “ghostingu”, izogibajo neprijetnim situacijam. To izogibanje, čeprav se dojema kot pomanjkanje spoštovanja, je pogosto zato, ker menijo, da je to najboljši način za obvladovanje lastne stiske ali nezmožnosti komunikacije. “Ghosting” je pasiven način umika. Na žalost je v današnji kulturi zmenkov “ghostanje” postalo nekaj povsem običajnega.
Ljudje, ki se zatekajo h “ghostanju” ne upoštevajo posledic svojih dejanj. To bi lahko pomenilo tudi, da jim morda ni mar za njihova dejanja in da so nepremišljeni ali nezanesljivi. Lahko pa tudi nič od naštetega. “Ghoster” se morda spopada z duševnimi težavami, zaradi česar trenutno težko vlaga v romantične odnose. Ne glede na razlog, “ghosting” ni odraz vas ali vaše vrednosti.
“Ghosting” mnogi opisujejo kot čustveno krutost ali celo čustveno zlorabo, če je to storjeno namerno. V tej situaciji se počutimo popolnoma nemočne, saj ne znamo razumeti izkušnje ali nimamo priložnosti, da izrazimo svoja čustva.
To strahopetno dejanje, ki ga naša kultura žal precej normalizira, lahko povzroči neizmerno bolečino. Morda boste občutili val različnih čustev: žalost, jezo, osamljenost, zapuščenost in zmedenost. Pomanjkanje zaključka lahko vodi v pretirano razmišljanje in ugibanje o preteklih interakcijah, kar pogosto vodi v tesnobo.
Kako se odzvati, če ste žrtev “ghostanja”?
Znebite se krivde
Ko nekdo nenadoma izgine, je težko ne čutiti obžalovanja, zadrege in sramu. Čeprav se “ghostanje” večinoma zdi nekaj zelo osebnega, ne pozabite, da težava ni v vas – težava je v njih.
Ker običajno ne najdemo vzroka in ne dobimo nobene razlage, velikokrat krivimo sebe. Morda boste razmišljali o tem, da je bolje, da okrog sebe postavite zidove, da se v prihodnosti izognete bolečini. V teh situacijah je pomembno, da se zberete, da ste prijazni do sebe in si vzamete odmor, če ga potrebujete. Zavedajte se, da ni vaša krivda, če nekdo odide in prav tako ni vaša krivda, če druga oseba ni zmožna zrele komunikacije.
Poskrbite zase
Verjetno boste razmišljali o tem, kako naprej? Pomembno je, da ste sočutni s seboj, da vlagate v čas s prijatelji in družino, ki vas podpirajo in da se prepustite dejavnostim, ki vas osrečujejo.
Ko vam bodo misli ušle k osebi, ki vas je “ghostala”, razmišljajte o njem/njej v luči te izkušnje in ne pozabite preoblikovati svojih idej o tej osebi in o vašem razmerju. Dogovor o tem, kaj je zrel in zdrav odnos je bila namreč prekršen. Če vam nekdo ni zmožen nuditi spoštovanja in odprte komunikacije, to ni bila prava oseba za vas.
Delajte na sebi
Kadar imamo težave s čustvenim ali duševnim zdravjem je pomemben celovit pristop, vključno s telesno aktivnostjo, dajanjem prednosti spanju, optimizacijo prehrane ter zmanjševanjem stresa. Razumite ta čas kot priložnost, da se osredotočite nase.
“Ghosting” je lahko neprijetna izkušnja, vendar nudi tudi priložnost za rast in samorefleksijo. Prepoznavanje znakov in razumevanje čustvenih posledic vam omogočata, da prevzamete nadzor nad svojim odzivom in procesom zdravljenja. Ne pozabite, da si zaslužite odnose, kjer je komunikacija odprta, poštena in spoštljiva.