Poporodna depresija je oblika depresije, ki se pojavi po rojstvu otroka. Gre za precej pogosto in resno zdravstveno stanje, ki prizadene do 1 od 7 novopečenih mater po porodu.

 

Zaradi poporodne depresije se lahko počutite prazne, brez čustev in žalostne. Povzroči lahko spremembe v razpoloženju, izčrpanost in občutek brezvoljnosti.

 

Če doživljate poporodno depresijo, morate vedeti, da niste same in da vedno obstaja rešitev.

 

Kakšni so simptomi poporodne depresije?

 

Mnoge ženske se v dneh po porodu počutijo žalostne, prazne, nerazpoložene ali utrujene. Toda poporodna depresija je veliko močnejša in traja še tedne po porodu, simptomi pa so lahko tako hudi, da motijo ​​vašo sposobnost delovanja.

Simptomi poporodne depresije se lahko razlikujejo od osebe do osebe in celo od dneva do dneva.

Pogosti simptomi so:

  • pomanjkanje povezave s svojim otrokom;
  • žalost;
  • preobremenjenost;
  • strah, da bi poškodovali otroka ali sebe;
  • nimate zanimanja za otroka;
  • ste brez energije ali motivacije;
  • občutek ničvrednosti in krivde, da ste slaba mama;
  • preveč ali premalo spanja;
  • sprememba odnosa do hrane;
  • občutek tesnobe;
  • kronični glavoboli, bolečine ali želodčne težave.

 

Poporodna depresija

 

Vzroki in dejavniki tveganja za poporodno depresijo

 

Natančen vzrok za pojav poporodne depresije ni jasen, vendar lahko nekateri dejavniki prispevajo k poporodni depresiji. Velikokrat gre za posledico kombinacije fizičnih in čustvenih sprememb.

Fizični dejavniki

Med nosečnostjo so vaše ravni estrogena in progesterona višje kot običajno. V nekaj urah po porodu pa se raven hormonov vrne nazaj na prejšnje stanje. Ta nenadna sprememba lahko igra vlogo pri razvoju poporodne depresije. Drugi fizični dejavniki, ki lahko prispevajo k razvoju poporodne depresije, vključujejo nizke ravni ščitničnih hormonov, pomanjkanje spanja, osnovna zdravstvena stanja, zloraba drog in alkohola ipd.

Čustveni dejavniki

Raziskave kažejo, da lahko stresne izkušnje med nosečnostjo znatno vplivajo na verjetnost razvoja poporodne depresije. Čustveni stresorji lahko vključujejo nedavno ločitev, smrt ljubljene osebe, finančni stres, preobremenjenost ipd.

 

Zdravljenje poporodne depresije

 

Če imate simptome poporodne depresije, se morate čim prej posvetovati z zdravstvenim delavcem, ki vam bo pomagal, da najdete ustrezen način zdravljenja.

Zdravljenje poporodne depresije se razlikuje od posameznice do posameznice.

V nekaterih primerih zdravljenje poteka s pomočjo antidepresivov. Ta zdravila lahko pomagajo pri lajšanju številnih simptomov depresije, vendar potrebujejo čas – običajno 6 do 8 tednov – da začnejo zares delovati. Nekateri zdravijo poporodno depresijo tudi s hormonsko terapijo.

Pomagate si lahko tudi z naravnimi oblikami zdravljenja. Pomembno je, da v obdobju po porodu svojemu telesu zagotovite zdravo prehrano ter zmerno telesno vadbo, v svojo dnevno rutino pa lahko vključite tudi meditacijo, jogo in preživljanje časa v naravi.

Poporodna depresija je lahko izčrpavajoča in vodi v občutek izoliranosti, zato je pomembno, da si vzamete čas zase in se obrnete na družino in prijatelje ter prosite za pomoč, ko jo potrebujete.