Jutranja slabost je pogost simptom nosečnosti, ki se izraža v slabosti in občasnem bruhanju.

 

Običajno se pojavi v prvih štirih mesecih nosečnosti in je pogosto prvi znak, da je ženska noseča.

Običajno ni enega samega vzroka za jutranjo slabost, resnost pa se med ženskami razlikuje. Med najpogostejšimi vzroki sta povišana raven hormonov v prvih nekaj tednih nosečnosti in znižani krvni sladkor.

Drugi dejavniki, ki lahko poslabšajo jutranjo slabost, so še: večplodna nosečnost, utrujenost, čustveni stres, pogosta potovanja ipd.

 

Zapleti jutranje slabosti

 

Slabost in bruhanje lahko zlahka povzročita izgubo apetita. Mnoge nosečnice skrbi, da bo to škodovalo njihovim otrokom. Blaga jutranja slabost na splošno ni škodljiva. Ženske, ki doživljajo jutranjo slabost tudi po prvih 3 do 4 mesecih nosečnosti, se morajo pogovoriti s svojim zdravnikom. Poiščite pomoč tudi, če med nosečnostjo ne pridobivate na teži.

Jutranja slabost običajno ni tako huda, da bi ovirala rast in razvoj ploda. Pri nekaterih nosečnicah pa jutranja slabost povzroči močno bruhanje in intenzivno izgubo teže. Če tega stanja ne zdravite, lahko sčasoma škoduje vašemu otroku.

Takoj pokličite svojega zdravnika, če pride do intenzivne nezmožnosti zadrževanja hrane, velike izgube teže, vročine, težav z uriniranjem, omotice, hitrega bitja srca, krvi v bruhanju, pogostih glavobolov, bolečin v trebuhu, krvavitve itd.

 

Jutranja slabost

 

Zdravljenje jutranje slabosti

 

Zdravnik vam bo morda predpisal dodatke ali zdravila za lajšanje slabosti in za pomoč pri zadrževanju hrane in tekočine. Nekateri menijo, da lahko tudi alternativna zdravila pomagajo pri lajšanju jutranje slabosti. Prepričajte se, da jih začnete jemati šele po pogovoru s svojim zdravnikom. To so običajno dodatki vitamina B-6, prenatalni vitamini, izdelki iz ingverja, akupunktura ali hipnoza.

 

Preprečevanje jutranje slabosti

 

Pri preprečevanju ali zmanjšanju jutranje slabosti pijte veliko vode, vodo pijte pred in po obroku, počivajte, prezračite svoj dom in delovni prostor, da odstranite vonjave, ki povzročajo slabost, izogibajte se začinjeni hrani, jejte majhne obroke, izogibajte se mastni hrani, izogibajte se cigaretnemu dimu.

Če nobeden od teh preventivnih ukrepov ne deluje ali če imate jutranjo slabost po prvih 3 do 4 mesecih nosečnosti, je pomembno, da se pogovorite s svojim zdravnikom. Prav tako se posvetujte s svojim zdravnikom, preden začnete jemati kakršna koli zdravila ali alternativna zdravila.