Panični napad je intenzivna epizoda nenadnega strahu, ki se pojavi, ko ni očitne grožnje ali nevarnosti.
V nekaterih primerih, ko je paničen napad zelo intenziven, lahko njegove simptome celo zamenjamo s srčnim infarktom.
Če imate ponavljajoče napade panike, ki jih ne zdravite, se lahko zaradi strahu pred njihovim doživljanjem začnete izogibati drugim ljudem ali celo javnim krajem. To je znak, da ste razvili panično motnjo.
Kakšni so simptomi paničnega napada?
Panični napad sproži vaš živčni sistem. To vodi do odziva “boj ali beg”, ki ga doživite, ko ste soočeni z nevarnostjo. Panični napad se lahko pojavi nenadoma in brez opozorila. Njegovi simptomi se lahko pojavijo postopoma in dosežejo vrhunec po približno desetih minutah. Vključujejo lahko bolečine v prsih, težave pri požiranju, težko dihanje, hiperventilacijo, hiter srčni utrip, občutek omedlevice, vročinski napad, mrzlico, tresenje, potenje, slabost, bolečine v trebuhu, mravljinčenje ali otrplost ipd.
Napadi panike niso življenjsko nevarni. Toda njihovi simptomi so lahko podobni tistim pri drugih življenjsko nevarnih zdravstvenih stanjih, kot je srčni napad.
Kaj lahko povzroči panični napad?
Natančen vzrok napadov panike običajno ni znan. V nekaterih primerih so napadi panike povezani z duševnimi motnjami, kot so panične motnje, agorafobija ali druge fobije, obsesivno kompulzivna motnja, posttravmatska stresna motnja, generalizirana anksiozna motnja ipd. K napadom panike znatno prispeva tudi stres.
Ljudje, ki so bolj nagnjeni k paničnim napadom, imajo običajno družinsko anamnezo napadov panike, imajo zgodovino zlorabe v otroštvu, delajo ali živijo v razmerah visokega stresa, so v preteklosti doživeli travmatični dogodek ali pa se soočajo z velikimi življenjskimi spremembami.
Kako se spoprijeti s paničnimi napadi?
Večina napadov panike je nepredvidljivih. Posledično lahko njihovo preprečevanje predstavlja izziv. Lahko pa naredite nekaj korakov za izboljšanje splošnega počutja in zmanjšanje tveganja za napade panike. Posebej pomemben je zdrav življenjski slog, ki vključuje uživanje dobro uravnotežene prehrane, redna telesna aktivnost, kakovosten spanec ter zmanjšanje stresa. Prav tako je ključno, da se izogibate ali omejite uživanje alkohola, kofeina in prepovedanih drog.
Če dolgoročno doživljate intenzivne panične napade, se obrnite na strokovnjaka. Če bo zdravnik sumil, da so vaši napadi panike povezani z osnovnim duševnim stanjem, vas bo morda napotil k specialistu za duševno zdravje. Glede na vaše stanje vam lahko priporoči kombinacijo zdravil, terapije in sprememb življenjskega sloga za obvladovanje simptomov. Terapevt vam bo prav tako poskušal pomagati pri razumevanju misli, vedenj in reakcij, povezanih z napadi panike. To vam lahko pomaga zmanjšati strahove in zaskrbljenost glede njih. Pomagajo lahko tudi pri “ponovnem usposabljanju” vaših možganov za boljše razlikovanje med resničnimi in zaznanimi grožnjami.