Stres je naravna izkušnja soočanja z duševnimi ali fizičnimi izzivi.

 

Kot odgovor na stres vaše telo sproži številne procese, vsi pa so namenjeni povečanju vaše sposobnosti premagovanja stiske, s katero se soočate.

 

Hormonska nihanja so ena od mnogih značilnosti telesnega odziva na stres, toda ko so vaši hormoni dlje časa neuravnovešeni, lahko pride do sprememb v vašem menstrualnem ciklu.

Stres lahko na več načinov vpliva na menstrualni ciklus. Ne samo, da spremeni ravni vaših hormonov, ampak lahko vpliva na vaše splošno počutje.

Vaše telo v stresnih sitaucijah začne proizvajati večje količine stresnega hormona kortizola. To vpliva na sproščanje drugih hormonov, ki so bistveni za stimulacijo jajčnikov, kar lahko vpliva na menstruacijo. Povišane ravni kortizola zaradi vašega odziva na stres povečajo razpoložljivost glukoze v krvi za možgane, vaše telo pa daje prednost energiji, ki jo potrebuje za vitalne funkcije pred drugimi procesi, kot je menstruacija.

 

Stres in menstruacija

 

Kako lahko stres vpliva na vaš menstrualni cikel?

 

Ravni naših hormonov se razlikujejo glede na to, kje se nahajamo znotraj menstrualnega cikla. Kako stres vpliva na vašo menstruacijo, je lahko odvisno od tega, kdaj se stresni odziv aktivira in kako dolgo doživljate stres. Pride lahko do občasnega krvavljenja, neobičajnega izcedka, čas med menstruacijami se lahko podaljša, menstrualni cikli postanejo nepredvidljivi ali pa celo kakšno menstruacijo izpustite. Stres lahko celo podaljša trajanje menstruacije.

 

Kako lahko pomagate svojemu telesu, da ohrani zdrav menstrualni cikel?

 

Čeprav ne moremo vedno nadzorovati svojega odziva na stres ali svojih hormonov, lahko svojemu reproduktivnemu sistemu pomagamo, da kar najbolje in čim bolj zdravo deluje. Pri tem je pomembno vzdrževanje zdrave telesne teže, uživanje uravnotežene prehrane, pitje zadostnih količin vode, vadba, kakovosten spanec, menstrualna higiena, redni obiski pri ginekologu ipd.

Ker lahko stres vpliva na vašo menstruacijo, je za vaše menstrualno zdravje pomembno, da se znate tudi pravilno spopasti s stresnimi situacijami. Pomagate si lahko z meditacijo, redno fizično aktivnostjo, dihalnimi vajami, ukvarjanjem s hobiji, kakovostnim preživljanjem prostega časa, druženjem, omejevanjem časa, ki ga preživite na družbenih omrežjih ipd.