Partnerski odnos je dinamičen proces dveh oseb, ki v svojem trajanju niha od tistih bolj prijetnih trenutkov pa do tistih malo manj.
Če nas njegova dinamika dlje časa ziblje v smeri kritične točke, začnemo počasi spoznavati, da odnos navsezadnje škoduje našemu duševnemu zdravju in čeprav del nas popolnoma razume, da je čas za odhod, pa ni vedno tako lahko.
Kaj nas žene, da se odločimo vztrajati v odnosu, ki nam ne služi in ki je lahko poln bolečine in trpljenja?
Kot bumerang se vračamo nazaj v žareč ogenj, ki nas vedno znova opeče. Lahko je reči: Zakaj ne odideš? Zakaj si tako neumna in se vedno vračaš? Veš, da se ne bo spremenil. Ko je v igri navezanost, postanejo stvari veliko bolj zapletene in zahtevajo podroben vpogled v razumevanje dinamike stilov navezanosti. Če ostanemo na površini, ne bomo vztrajanja v disfunkcionalnem partnerskem odnosu nikoli razumeli.
Navezanost, ki jo razvijemo v otroštvu, nas drži za roko še vrsto let kasneje
Nekateri se kar vedno znova vrtijo v podobnih partnerskih odnosih, kjer primanjkuje spoštovanja, topline in varnosti. Zakaj iščemo takšne partnerje in zakaj sploh vztrajamo v takšnih odnosih?
Za razumevanje te dinamike se je potrebno zazreti v preteklost in preučiti, kakšen stil navezanosti je oseba, ki vztraja v takšnih odnosih, stkala s starši ali primarnimi skrbniki. Njihove potrebe so bile v otroštvu pogosto neuslišane in potisnjene v ozadje, zato bodo tudi kasneje v partnerskem odnosu svoje lastne potrebe potlačile, z namenom, da ne bi bile zavržene.
Raziskave poročajo, da je preokupiran ali ambivalenten stil navezanosti dober napovedovalec za vračanje v nefunkcionalne odnose. Takšen odnos se razvije pri otrocih, katerih starši so jih lahko na eni strani zavračali ali pa se enostavno niso znali uglasiti na njihove potrebe. Oseba s takšnim stilom navezanosti je negotova, boji se, da bi ostala zapuščena ali zavrnjena, razvije lahko slabo samospoštovanje in občutke manjvrednosti. V nekaterih primerih so se takšni otroci v preteklosti znašli celo v vlogi skrbnikov svojih staršev, ki se tudi kasneje v življenju zatekajo k takšnim partnerjem, s katerimi lahko poustvarjajo odnose, v katerih so odraščali. Izpolnjujejo torej potrebo po tem, da za nekoga skrbijo, čeprav se v ozadju skriva zgolj želja po sprejetosti in ljubezni.
Slaba samozavest in lastna vrednost
Takšne osebe so nagnjene k ugajanju partnerju pa čeprav pomeni to zadovoljevanje njegovih potreb na račun zatiranja svojih. Občutek lastne vrednosti povezujejo s partnerjem, pri katerem iščejo potrditev, prav tako pa je velik dejavnik pri tem, da oseba ostane z nekom, ob katerem se ne počuti dobro, tudi slaba samozavest. Ko ne občutimo lastne vrednosti, podzavestno iščemo odnose, ki v nas potrjujejo naše občutke. Osebe v tem partnerskem odnosu občutijo varnost, zato zanje izguba partnerja pomeni padec v globoko brezno negotovosti. Nesmiselno? Na prvo žogo ne, pa vendar, če razumemo ozadje, potem zagotovo da.
Moja ljubezen bo rešila vse težave
Oseba je pogosto zmotno prepričana, da bo s svojo brezmejno ljubeznijo drugo osebo pripeljala do pomembne spremembe, pri čemer lahko fantazija o spremembi temelji na spominih, ustvarjenih ob začetku zveze, na občasnih gestah ali pa preprosto partnerjevih obljubah, da se bo spremenil. Na žalost fazi medenih mesecev kaj kmalu ponovno sledi precej nevihtno obdobje, ostati v takšnem odnosu zaradi upanja, da se bo oseba na nasprotni strani spremenila, pa pogosto vodi le v še večjo bolečino in razočaranje.
Viri:
Bernstein, J. (13. 11. 2024). Why You Keep Returning to a Partner Who Treats You Like Dirt. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/liking-the-child-you-love/202411/why-you-keep-returning-to-a-partner-who-treats-you-like-dirt
Firestone, L. (8. 3. 2022). Why Can’t You Move on From Your Relationship? Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/compassion-matters/202203/why-can-t-you-move-your-relationship
Tasič, A. (2019). Soodvisnost v partnerskem odnosu. V J. Logar (ur.), Zakonski/partnerski odnosi skozi pogled zakonske in družinske terapije (str. 62–74). Samozaložba.