Kava je priljubljeni napitek, po katerem običajno posežemo za hiter dvig energije.

 

Poleg boja proti utrujenosti je kava povezana tudi s številnimi koristmi za zdravje, vključno z zmanjšanim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2, presnovne bolezni in nekatere vrste raka.

Vendar pa lahko prekomerno uživanje kofeina na drugi strani povzroči škodljive učinke, kot so nespečnost, težave s prebavili, tesnobo in vznemirjenost.

 

Priporočeni dnevni vnos kave

 

Kofein, ena od številnih aktivnih spojin v kavi, je najbolj razširjen psihostimulant. Znan je po tem, da spodbuja centralni živčni sistem in izboljšuje budnost, pozornost in reakcijski čas. Vendar pa je prekomerno uživanje kofeina lahko škodljivo.

Raziskave kažejo, da je do 400 mg kofeina dnevno varna količina za večino odraslih. Ker povprečna skodelica kave vsebuje približno 100 mg kofeina, lahko večina odraslih prenese 3-4 skodelice kave na dan brez škodljivih učinkov.

Uživanje kave lahko na ljudi vpliva različno. Nekateri ljudje so zaradi svoje genetske zasnove bolj občutljivi na kofein kot drugi. Če se po pitju kave pojavijo neželeni stranski učinki, kot sta hiter srčni utrip ali tesnoba, je priporočljivo, da zmanjšate dnevni vnos.

 

Kava

 

Koristi uživanja kave

 

Kavo povezujejo s številnimi koristmi za zdravje, vključno s podaljšano življenjsko dobo. Raziskave so pokazale, da lahko redno pitje kave povzroči manjše tveganje za bolezni srca in ožilja ter raka pri nekaterih ljudeh.

Kava vpliva tudi na nekatere biološke procese v telesu, kar lahko pomaga zmanjšati tveganje za različne kronične bolezni. Na primer, redno uživanje kave bi naj bilo povezano z manjšim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2, saj naj bi redno uživanje kave pomagalo ohranjati delovanje jeter in celic beta, kar je bistveno za sproščanje insulina.

Posamezniki, ki redno uživajo eno do štiri skodelice kave na dan, bi naj imeli tudi manjše tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, Parkinsonove bolezni in depresije.

 

Kava

 

Tveganja prekomernega pitja kave

 

Kava je poživilo, zato lahko prekomerno uživanje povzroči neželene telesne in duševne stranske učinke.

Kratkoročni simptomi čezmernega vnosa kofeina lahko vključujejo slab spanec, anksioznost, povečan srčni utrip, razdražljivost, nemirnost, gastrointestinalne motnje, pogosto uriniranje ipd.

Dolgotrajno prekomerno uživanje kofeina pa lahko povzroči hujše učinke, kot so nespečnost, migrene, povečano tveganje za hipertenzijo, dehidracija.