Učinkovita in pozitivna komunikacija ni odvisna samo od tega, kaj rečemo, ampak tudi od tega, kako dobro znamo poslušati.

 

Aktivno poslušanje je transformativna veščina, ki lahko izboljša medosebne povezave, spodbudi empatijo in poglobi naše odnose. Je veliko več kot le slišati besede; vključuje sodelovanje s sogovornikom in izkazovanje pristnega zanimanja.

 

Kaj je aktivno poslušanje?

 

Aktivno poslušanje je komunikacijska tehnika, ki od poslušalca zahteva popolno koncentracijo, razumevanje, odziv in nato zapomnitev povedanega. To presega zgolj besede; vključuje sodelovanje in razumevanje tako verbalnih kot tudi neverbalnih znakov. Z aktivnim poslušanjem ustvarimo varen prostor za odprt dialog, ki omogoča vsem vpletenim, da se počutijo cenjene in razumljene.

 

Zakaj je aktivno poslušanje pomembno?

 

Z aktivnim poslušanjem gradimo zaupanje in spoštovanje. Ko iskreno poslušamo, s tem pokažemo, da cenimo sogovorčeve misli in občutke. Pomaga nam razjasniti pomene in čustva za besedami, saj omogoča globlje razumevanje perspektiv in zmanjšuje možnosti nesporazumov. Z aktivnim poslušanjem prav tako razvijemo sočutje do izkušenj in čustev drugih, kar nam omogoča bolj empatične odzive. V situacijah nestrinjanja lahko aktivno poslušanje tudi zmanjša napetost in ustvari okolje, v katerem je mogoče iskati skupni jezik.

 

Aktivno poslušanje

 

Kako aktivno poslušati?

 

Bodite prisotni

Odstranite motnje tako, da odložite telefon in izklopite obvestila. Zavestno se potrudite, da se popolnoma osredotočite na sogovorca. Vaša govorica telesa mora odražati vašo pozornost; vzdržujte očesni stik in zavzemite odprto držo.

Pokažite, da poslušate

Uporabite verbalne potrditve, kot so “vidim”, “razumem” ali “nadaljuj”, da pokažete svojo zavzetost. Nebesedni znaki, kot so prikimavanje ali rahlo nagibanje naprej, prav tako kažejo, da ste v pogovoru popolnoma prisotni.

Razmislite in parafrazirajte

Ko je govornik povedal svoje misli, povzemite, kar ste slišali, da zagotovite jasnost. To kaže, da aktivno obdelujete njihovo sporočilo in jih spodbujate, da po potrebi pojasnijo.

Postavljajte odprta vprašanja

Spodbujajte nadaljnjo razpravo tako, da postavljate odprta vprašanja, ki govorca spodbudijo, da pove več. Namesto da postavljate vprašanja z “da” ali “ne”, poskusite z besednimi zvezami, kot so “Kako si se zaradi tega počutil_a?” ali “Kaj meniš o tem?”

Izogibajte se prekinjanju

Preden se odzovete, pustite sogovorcu, da zaključi svoje misli. To ne le izkazuje spoštovanje, ampak tudi zagotavlja, da popolnoma razumete njihovo sporočilo.

Vadite sočutje

Poskusite se postaviti v kožo sogovorca. Priznajte njihova čustva in potrdite njihove izkušnje, tudi če se ne strinjate nujno s povedanim.

Ne delajte prehitrih zaključkov

Ko odgovarjate, se izogibajte prehitrim zaključkom ali takojšnjemu ponujanju rešitev, razen če ste k temu povabljeni. Najprej se osredotočite na izražanje empatije in razumevanja, nato pa po potrebi delite svoje misli.