Ljubezen je čarobna in univerzalna, a način, kako jo ljudje izražajo, je odvisen od njihove kulture, tradicije in zgodovine.
Medtem ko v nekaterih državah ljubezen dokazujejo s cvetjem, romantičnimi večerjami in obljubami večne zvestobe, drugod obstajajo povsem drugačni, včasih celo presenetljivi običaji.
Nekateri so globoko zakoreninjeni v preteklosti, drugi se še danes skrbno ohranjajo. A ne glede na to, kako nenavadni se nam zdijo, imajo vsi en skupen cilj – slaviti ljubezen.
Solze sreče (Kitajska)
V provinci Sečuan na Kitajskem neveste začnejo jokati en mesec pred poroko, nato pa se jim postopoma pridružijo še mati, babica in druge sorodnice. Ta tradicionalni običaj ni znak žalosti, temveč izraz sreče in spoštovanja do novega poglavja v življenju. Verjamejo, da so solze ljubezni dober znak za prihodnost zakona.
Ljubezenske žlice (Wales)
Predstavljajte si, da vam nekdo podari ročno izrezljano leseno žlico – nenavadno, kajne? A v Walesu je bila ta tradicija nekoč globoko ukoreninjena v ljubezenske zgodbe. Moški so s skrbno oblikovanimi vzorci na žlicah izražali svoja čustva in veščine ter jih podarili svojim izbrankam kot simbol predanosti in resnih namenov. Vsak vzorec je imel svoj pomen, od ključev (ki so simbolizirali odpiranje srca) do vozlov, ki so predstavljali neločljivo povezanost para.
Poljub na nos (Inuiti)
Inuiti ne izražajo ljubezni s poljubi na ustnice, temveč s posebnim dotikom nosu ob partnerjev obraz in nežnim vdihom njegovega vonja. Ta intimen trenutek, znan tudi kot “eskimski poljub”, je pravzaprav izjemno srčen način izražanja bližine in globoke povezanosti med partnerjema.
Pljuvanje neveste (Kenija)
Pri ljudstvu Maasai v Keniji ima blagoslov očeta pred poroko prav poseben pomen – ta nevesto poškropi s pljunkom na glavo in prsa. Čeprav se to morda sliši nenavadno, ta simbolični obred izraža spoštovanje in željo po srečnem in uspešnem zakonu.
Preizkus moči (Papua Nova Gvineja)
V nekaterih plemenih Papue Nove Gvineje morajo moški pred poroko dokazati svojo vrednost z intenzivnimi fizičnimi preizkusi. Snubci se med seboj pomerijo v dvobojih moči, s čimer si prislužijo spoštovanje skupnosti in naklonjenost izbranega dekleta. Ta običaj poudarja pomen vzdržljivosti in zaščite v zakonu.
Preizkus potrpežljivosti – Indonezija
Na otoku Java v Indoneziji morajo zaljubljeni pari, ki se želijo poročiti, tri dni preživeti brez uporabe kopalnice. Ta tradicija naj bi simbolizirala potrpežljivost in predanost, ki sta ključna za dolg in srečen zakon. Verjamejo, da preizkus okrepi vez med partnerjema in jima pomaga premagovati izzive v zakonu.
Ljubezenske pesmi (Tuaregi, Severna Afrika)
Pri nomadskem ljudstvu Tuaregov se ljubezen izraža skozi poezijo in glasbo. Mladi moški svojim izbrankam pišejo in prepevajo pesmi, s katerimi izražajo svoje občutke. Če dekle pesem sprejme, pomeni, da je ljubezen obojestranska. Glasba je v tej kulturi ključni del dvorjenja in povezuje zaljubljence že stoletja.