Odlašanje je pogosta, a močna ovira na poti osebne rasti in napredka.

 

Z razumevanjem, zakaj odlašamo, in izvajanjem praktičnih strategij si lahko pomagate, da dosežete svoj polni potencial. Pri produktivnosti ne gre za popolnost – gre za dosledno napredovanje pri doseganju ciljev, tudi ko se pojavijo izzivi. S pravo miselnostjo in orodji se lahko osvobodite samosabotaže in začnete živeti produktivno, izpolnjujoče življenje, ki si ga zaslužite.

 

Zakaj odlašamo?

 

V nasprotju s splošnim prepričanjem pri odlašanju ne gre zgolj za slabo razporeditev časa ali lenobo. Pogosto izvira iz globljih čustvenih in psiholoških razlogov, razumevanje, zakaj sploh pride do odlašanja, pa je prvi korak k izhodu iz tega začaranega kroga.

Strah pred neuspehom

Eden največjih vzrokov za odlašanje je strah pred neuspehom. Misel, da ne bomo izpolnili pričakovanj – ne glede na to, ali so naša ali nekoga drugega – je lahko ohromljiva. Namesto da bi se soočili z možnostjo neuspeha, se mnogi nalogi raje v celoti izognejo.

Perfekcionizem

Perfekcionisti pogosto odlašajo z začetkom projektov, ker menijo, da morajo vse natančno urediti. Pritisk za brezhibno delo je lahko ogromen in velikokrat vodi v odlašanje kot način, da se izognemo tesnobi, ki jo prinaša nepopolnost.

Preobremenjenost

Ko se zdi naloga prevelika ali zapletena, se zlahka počutimo preobremenjeni ali pa ne vemo, kje začeti. Zaradi tega lahko odlašamo, saj čakamo na čarobni trenutek, ko se bomo »počutili pripravljene«, da se lotimo neke naloge.

Pomanjkanje motivacije

Včasih odlašamo preprosto zato, ker nismo motivirani. Če nas naloga ne vznemirja ali se nam zdi dolgočasna, se ji izognemo in namesto tega zapademo v iskanje motenj.

Nizka samopodoba

Ljudje, ki imajo težave s samozavestjo, lahko odlašajo, ker dvomijo v svojo sposobnost uspeha. Ta samosabotaža na dolgi rok samo še dodatno krepi cikel nizke samozavesti, ko naloge ostanejo nedokončane ali slabo opravljene.

Odlašanje ima lahko resne posledice tako na osebni kot poklicni rasti. Ko odlašamo z dejanji, ne le odlagamo napredek, ampak tudi dodajamo nepotreben stres v svoje življenje. Odlašanje lahko vodi v zamujene priložnosti za napredovanje v karieri, osebno rast ali samoizboljšanje. Povzroči lahko povečan stres in tesnobo, kar vpliva na naše duševno zdravje in dobro počutje. Ponavljajoče se odlašanje in neizpolnjevanje nalog lahko prav tako vodi v občutek neustreznosti in še dodatno zmanjša našo samozavest. Odlašanje nas nenehno drži v coni udobja, kar nam preprečuje, da bi tvegali in uresničili svoj polni potencial. To lahko vodi v življenje, v katerem se počutimo neizpopolnjeni.

 

Odlašanje

 

Od odlašanja do produktivnosti

 

Dobra novica je, da je odlašanje mogoče premagati. Z razumevanjem temeljnih vzrokov in izvajanjem praktičnih strategij se lahko začnemo premikati proti bolj produktivnemu in izpolnjenemu življenju.

Kako prekiniti krog odlašanja in se izogniti samosabotaži?

Naloge razdelite na manjše korake

Ko se zdi, da je naloga prevelika, jo razdelite na manjše, bolj obvladljive korake. Zaradi tega je naloga manj zastrašujoča in dobite jasno izhodišče. Vsaka majhna zmaga bo povečala zagon in vam pomagala pri učinkovitejšem spopadanju z večjim ciljem.

Uporabite 5-minutno pravilo

Če se trudite začeti nalogo, si recite, da morate na njej delati le pet minut. Pogosto je začetek najtežji del. Ko začnete, boste verjetno ugotovili, da je lažje nadaljevati kot se ustaviti že po petih minutah.

Postavite si smiselne cilje

Eden od razlogov, zakaj odlašamo, je ta, da se naši cilji zdijo nejasni ali nedosegljivi. Smiselni cilji – specifični, merljivi, dosegljivi, ustrezni in časovno omejeni – pomagajo razčleniti večje želje v realistične in izvedljive korake.

Odstranite motnje

Motnje so eden izmed glavnih krivcev za odlašanje. Ne glede na to, ali gre za družbena omrežja, televizijo ali telefon, prepoznajte motnje, ki lahko zmotijo vašo produktivnost, in ukrepajte, da jih odpravite ali vsaj zmanjšate.

Vadite samosočutje

Bodite prijazni do sebe, ko vam spodrsne. Odlašanje pogosto vodi v samokritičnost, kar le oteži vrnitev na pravo pot. Namesto da se kritizirate zaradi odlašanja, priznajte svoj boj in se osredotočite na to, kar lahko storite v danem trenutku.

Nagradite se za napredek

Pozitivno nagrajevanje je lahko odličen motivator. Določite si majhne nagrade, ko opravite nalogo ali znatno napredujete. To ustvarja občutek dosežka in vas spodbuja, da ostanete produktivni.