Za opis človekove osebnosti pogosto uporabljamo izraz temperament. Gre za naravo osebe, ki se kaže v tem, kako se vede ali odziva na ljudi ter situacije.

 

Vaš temperament vključuje tudi vaše prirojene vedenjske in osebnostne lastnosti ter do neke mere celo določa način delovanja vašega uma.

Raziskovalci in znanstveniki so opredelili štiri osnovne tipe človeškega temperamenta. Teorija o različnih vrstah temperamentov je zelo stara, saj jo je prvi predlagal Hipokrat v stari Grčiji, ko je ugotovil, da vedenje posameznika določajo štiri telesne tekočine (sluz, kri, črn žolč in rumeni žolč). Iz tega so se nadalje razširile nove teorije. Tip temperamenta pa je odvisen tudi od različnih dejavnikov, kot so kultura, starost in spol.

 

V katerem tipu se vi najbolj prepoznate?

 

Sangvinik

Ljudje, ki so sangviniki, so običajno ekstrovertirani in družabni. So živahni ljudje, ki vedno iščejo pozitivne plati življenja in nove dogodivščine. Družabne interakcije jim gredo zlahka od rok, poleg tega so običajno zelo zgovorni, zabavni in energični.

Medtem ko se zdi, da imajo sangviniki zgolj pozitivne lastnosti, jih iste osebnostne lastnosti, zaradi katerih so zabavni, lahko naredijo tudi impulzivne, neorganizirane in neodločne. Njihova impulzivnost se lahko včasih kaže tudi kot samodestruktivnost.

 

Kolerik

Koleriki so dominantni in samozavestni. Ljudje, ki pripadajo temu tipu temperamenta, so jasno usmerjeni v doseganje ciljev in so zelo zagnani ter velikokrat prevezamejo vodstvene naloge.

Za razliko od sangvinikov so koleriki odločni, a znajo biti nepotrpežljivi in ​​trmasti. Pogosto dajejo prednost doseganju zastavljenih ciljev pred negovanjem povezav in odnosov in so lahko velikokrat nekoliko bolj agresivni in konfliktni.

 

Tempermanet

 

Flegmatik

Ležeren je beseda, ki vam bo verjetno prišla na misel, ko boste srečali flegmatika. So sproščeni ljudje, ki so ponavadi zelo sočutni, zanesljivi in ​​potrpežljivi. Radi imajo stabilnost v življenju in cenijo notranji mir.

Flegmatiki neradi kažejo čustev, zato lahko izpadejo pasivni ali brezčutni. Zaradi njihove potrebe po izogibanju konfliktom in odlašanju odgovornosti lahko zamudijo marsikatero možnost za osebnostno rast.

 

Melanholik

Melanholiki so običajno zadržani in introspektivni, a hkrati zelo razmišljujoči in občutljivi ter empatični. Lahko so tudi analitični in metodični in radi preživljajo čas v samoti.

Hitro lahko postanejo nerazpoloženi in zaskrbljeni, ko stvari ne gredo tako, kot so si predstavljali. Za njih so prav tako značilna čustvena nihanja.