Poliamorija je oblika etične ali sporazumne nemonogamije, ki vključuje romantične ali spolne odnose z več partnerji hkrati. V takšnih razmerjih se vsi vpleteni zavedajo in soglašajo z nemonogamijo.

 

Za razliko od tradicionalnih monogamnih razmerij, ki običajno poudarjajo ekskluzivnost in enega samega romantičnega partnerja, poliamorija deluje na načelih odprtosti, komunikacije in etične nemonogamije.

 

Soglasje je ključnega pomena pri etični nemonogamiji. Eden najpomembnejših delov poliamorije je zagotoviti, da se vi – in vsi romantični ali spolni partnerji, ki jih imate – zavedate in privolite v odnose, ki jih imate z njimi in drugimi.

 

Poliamorne vrste odnosov

 

Hierarhični poliamorni odnos

Hierarhična poliamorija vključuje hierarhični sistem, ki vključuje primarne in sekundarne partnerje. Primarni partnerji imajo prednost pred drugimi partnerji ali odnosi. To pogosto opisuje partnerje, ki so poročeni, živijo skupaj ali imajo skupne družine. Primarni partnerji lahko tvorijo dodatna sekundarna razmerja, vendar ta razmerja nimajo enake stopnje prioritete kot primarno razmerje.

Nehierarhični poliamorni odnos

Nehierarhična poliamorija ne vključuje razvrščanja partnerjev, kar pomeni, da se na vsako razmerje ali partnerja, čeprav je edinstven, gleda enako. Torej bi nekdo v tej vrsti poliamornega razmerja z več partnerji te partnerje imel za enakovredne, tudi če vsi odnosi delujejo drugače.

Polizvestoba

Polizvestoba je vrsta nehierarhične poliamorije, pri kateri ni rangiranja partnerjev. Vendar pa sta v tej vrsti razmerja partnerja izključujoča drug do drugega in ne iščeta ali sta odprta za nova razmerja. Polizvestoba pogosto vključuje dve običajni vrsti odnosov: triada (odnos, v katerem so trije ljudje spolno ali romantično povezani drug z drugim) in quad (razmerje, v katerem so štiri osebe skupaj v romantičnem ali spolnem odnosu).

 

Poliamorija

 

Vee

Vee, ki izhaja iz črke V, opisuje razmerje, v katerem ima en partner dva ločena romantična ali spolna partnerja. Za razliko od triade, v kateri so vsi trije posamezniki v razmerju skupaj, partnerji skupne osebe v vee niso zapleteni drug z drugim.

Solo-poli

Čeprav ni določene definicije za solo-poli, se pogosto uporablja za opis ljudi, ki so samski in se identificirajo kot poliamorni, ki so v priložnostnih ali predanih poliamornih razmerjih, vendar se odločijo živeti sami ali ki so v poliamornih razmerjih in ne živijo sami, a vseeno dajejo prednost sebi ali svojim potrebam. Glavni fokus v tej obliki je na posamezniku in ne na samem odnosu.

Mono-poli

Monopolna razmerja opisujejo vrsto razmerja, v katerem je nekdo, ki je monogamen, v razmerju z nekom, ki je poliamoren. To včasih imenujemo tudi hibridno razmerje.

 

Kako vzpostaviti zdrav poliamorni odnos?

 

Potreba po jasni komunikaciji in začrtanju jasnih mej med vsemi vpletenimi je ključna značilnost poliamorne filozofije.

Pomembno je, da se v takšnem odnosu ohranja iskrenost in da smo jasni glede podrobnosti o odnosih ali svojem poliamornem statusu z drugimi, da vzpostavimo ravnotežje v razdeljevanju časa, da jasno nakažemo, katera spolna dejanja so sprejemljiva in katera ne, ter kako kar najbolj zaščititi vse vpletene.

Tako kot v monogamnem razmerju je pomembno, da podpirate svoje partnerje, da izkazujete spoštovanje ter da se izogibate primerjavam.

Ključnega pomena je tudi odkrito izražanje občutkov, skrbi, strahov in pomislekov.