Poporodno obdobje se nanaša na prvih šest tednov po porodu. To je intenziven čas, poln lepih trenutkov, vendar je tudi obdobje prilagajanja, zdravljenja in okrevanja po porodu.
Prilagajanje na vsakdanje življenje po rojstvu otroka ima svoje izzive, še posebej, če ste novopečena mamica. Čeprav je pomembno, da skrbite za svojega otroka, morate poskrbeti tudi zase.
Poporodna nega
Privoščite si veliko počitka. Spite čim več, da se lažje spopadete z utrujenostjo in izčrpanostjo. Vaš dojenček se bo pogosto zbujal, zato poskusite počivati, ko spi vaš dojenček, da si zagotovite vsaj nekaj spanca.
Poiščite pomoč. Ne oklevajte in sprejmite pomoč družine in prijateljev v poporodnem obdobju. Vaše telo se mora pozdraviti in praktična pomoč vam lahko pomaga pri še kako potrebnem počitku. Prijatelji ali družina vam lahko pomagajo pri pripravljanju obrokov, opravkih ali drugih opravilih.
Jejte zdravo. Vzpostavite zdravo prehrano, da pospešite zdravljenje. Povečajte vnos polnozrnatih žitaric, zelenjave, sadja in beljakovin. Prav tako morate povečati vnos tekočine, zlasti če dojite.
Telovadite. Vaš zdravnik vam bo svetoval pri tem, kdaj je vaše telo pripravljeno na lahko vadbo. Aktivnosti ne smejo biti preveč naporne – zadostuje že krajši sprehod na svežem zraku.
Sprememba družinske dinamike
Nov otrok je prilagoditev za celotno družino in lahko spremeni dinamiko, ki jo imate s partnerjem. To je naporno in stresno obdobje, vendar obstajajo načini, kako ga obvladati.
Za začetek bodite potrpežljivi. Zavedajte se, da gre vsak par skozi spremembe po rojstvu otroka. Potreben je čas, da se prilagodite, vendar boste ugotovili, da bo skrb za novorojenčka z vsakim dnem lažja.
V tem času je pomembno, da ohranite pozitivno komunikacijo znotraj družinske celice. Če se kdo počuti zapostavljenega – ne glede na to, ali gre za partnerja ali starejše otroke – se pogovorite o težavi in bodite razumevajoči. Čeprav dojenčki zahtevajo veliko pozornosti in bosta s partnerjem večino dneva preživela v skrbi za njihove potrebe, se ne počutite krive, če v poporodnem obdobju preživita tudi nekaj časa sama.
Čustvena nihanja
Normalno je, da imate v poporodnem obdobju čustvena nihanja. To se običajno zgodi nekaj dni po porodu in lahko traja do dva tedna. Nihanja so posledica hormonskih sprememb in se lahko kažejo kot nepojasnjen jok, razdražljivost, nespečnost, žalost, spremembe razpoloženja ali nemirnost.
Telesne spremembe
Poleg čustvenih sprememb boste po porodu doživeli telesne spremembe. Počasi boste začeli izgubljati telesno težo, vendar do tega ne pride kar čez noč. Počasi začnite vključite lažje aktivnosti v svojo rutino ter poskrbite za uravnoteženo prehrano. Soočili se boste tudi z bolečimi in napihnjenimi dojkami, ki so povezana z dojenjem. Da bi olajšali nelagodje, lahko na prsi položite topel ali hladen obkladek. Težave imate lahko tudi z zaprtjem, zato jejte hrano z veliko vlakninami, da spodbudite črevesno aktivnost, in pijte veliko vode. Porod prav tako povzroči spremembe medeničnega dna. Med porodom se namreč presredek razteza in pogosto strga. Temu predelu lahko pomagate pri okrevanju po porodu, tako da izvajate Keglove vaje, predel hladite z obkladki in sedite na mehkih površinah. Zaznate lahko tudi bolečine v maternici, izcedek iz nožnice in močno potenje.