Kana, v sanskrtu znana kot mendhikā, se pogosto uporablja za barvanje las in ponekod celo telesa. Lasem zagotavlja mehkejši sijaj in poudari rjave ter rdečkaste odtenke.
Kano pridobivajo iz listov rastline kane že od antičnih časov. Posebej priljubljena je v Severni Afriki in Aziji. Najzgodnejša uporaba kane sega v čas egiptovskih faraonov, kjer so jo uporabljali za mumificiranje. Običajno jo v obliki paste nanesemo na lase. Tradicionalni recepti za barvanje s kano vključujejo uporabo prahu posušenih listov kane, zmešanih s čajem ali kavo.
Je bogata z antioksidanti, beljakovinami in ima protiglivični učinek, kar je še posebej koristno za lasišče, ki je nagnjeno k prhljaju. Vašim lasem prav tako da velik odmerek vitamina E, naravnega mehčalca las. Kana ima tudi ajurvedske koristi za zdravje. Po ajurvedi je kana namreč hladilno sredstvo, ki lahko olajša glavobole in posuši odvečno maščobo na lasišču.
Kakšne so prednosti in slabosti uporabe kane za barvanje las?
Prednosti
Barvanje las s kano ima veliko prednosti: lahko je cenejša od drugih barv, barva se obdrži dlje kot če uporabimo kemična barvila, je varna alternativa kemičnim barvilom, zapre povrhnjico lasu, mehča lase, izboljša sijaj in moč las, preprečuje prhljaj, zmanjšuje mastenje lasišča, pomaga preprečevati prezgodnje sivenje, lahko prepreči izpadanje las in celo pomaga v boju proti ušem.
Slabosti
Čeprav ima kana številne prednosti, ima tudi nekaj slabosti: barva las je lahko po barvanju s kano neenakomerna, barva hitro zbledi, priprava in nanos sta nekoliko bolj zapletena, lahko izsuši lase, težko jo je odstraniti s kože ali oblačil, na barvo lahko vpliva toplotno oblikovanje las, lahko povzroči poškodbe las, lahko povzroči alergijsko reakcijo, lahko povzroči izpadanje las, lahko povzroči spremembo teksture las ipd. Po nekaterih podatkih naj bi kana prav tako reagirala na kovino (še posebej na železo ali aluminij), zato je bolje, da pri barvanju uporabite stekleno ali keramično posodo.