Toksična moškost je oznaka, ki se nanaša na žaljiva, škodljiva prepričanja, nagnjenja in vedenja, ki so zakoreninjena v tradicionalnih moških vlogah, in so običajno potencirana do skrajnosti.

 

Ta ideja o “moškosti” poskuša ohranjati dominacijo, velikokrat pa je povezana tudi z nestrpnostjo in agresijo ter je lahko celo škodljiva za duševno zdravje in lahko prinaša resne družbene posledice.

“Pravi” moški je v skladu z vzorci toksične moškosti fizično močan in brezčuten, zavrača vsako vedenje, ki je povezano z izkazovanjem čustev in sprejemanjem moči ter si nenehno prizadeva za pridobitev moči, spoštovanja in statusa (družbenega in finančnega).

 

Značilnosti toksične moškosti

 

Poveličevanje nezdravih navad
Toksična moškost poveličuje nezdrave navade ter zavrača idejo o osebni rasti in zanemarja duševno in fizično zdravje, moške pa tako odvrača od obiska zdravnika. Spodbuja idejo, da “pravi” moški s svojimi telesi ravnajo kot s stroji, potrebujejo malo spanja, telovadijo tudi, ko so poškodovani, in se potiskajo do svojih fizičnih meja, hkrati pa spodbuja prekomerno pitje, kajenje in slabo prehrano.

Stigmatizacija duševnih bolezni
Ideja o toksični moškosti moške odvrača od naslavljanja pomena duševnega zdravja. Depresija, tesnoba, težave z uživanjem substanc in duševne težave se namreč obravnavajo kot slabosti, zato se smatra za neprimerno, da moški govori o svojih občutkih. Izogibanje pogovorom o težavah ali čustvih lahko poveča občutke izoliranosti in osamljenosti. Prav tako zmanjša pripravljenost moških, da poiščejo pomoč, ko imajo težave z duševnim zdravjem.

Homofobija
Toksična moškost moške uči, da je homoseksualnost odstopanje od tradicionalne moškosti in da so homoseksualni moški “manj moški”.

 

Toksična moškost

 

Potreba po nadzoru
Toksična moškost spodbuja moške, da uveljavijo svojo moč in prevlado, kar je običajno najbolj vidno v družinskih odnosih.

Promiskuiteta
Tradicionalno so moški, ki imajo več spolnih partnerjev, pohvaljeni in sprejeti z navdušenjem, ženske, ki imajo več spolnih partnerjev, pa so označene za neprimerne in vulgarne.

Zavračanje pomoči pri gospodinjskih opravilih
Toksična moškost zavrača vloge, ki tradicionalno veljajo za “žensko delo”. Toksično moški moški pogosto nočejo sodelovati pri gospodinjskih opravilih.

Spolna zloraba
Moški, na katere je vplivala toksična moškost, bolj verjetno verjamejo, da so upravičeni do ženskih teles, kar vodi do spolnih komentarjev in nadlegovanja žensk.

Nasilje
Toksična moškost spodbuja moške k uporabi agresije in nasilja, da bi uveljavili svojo dominanco in moškost.

 

Dejavniki, ki so povezani s toksično moškostjo

 

Moški, ki izvirajo iz disfunkcionalnega družinskega okolja, so izpostavljeni družbenim normam, ki spodbujajo nasilje in moško prevlado, so izpostavljeni nasilju doma ali v odnosih ter imajo manj dostopa do informacij o pomenu duševnega zdravja, bodo bolj verjetno razvili vedenjske vzorce, ki so toksični.

Zaustavljanje toksične moškosti znotraj družbe je v prvi vrsti povezano z izobraževanjem staršev glede pomena ustvarjanja varnega, spodbudnega in sprejemajočega okolja, v katerem lahko odraščajoči fantje svobodno izražajo svoja čustva. Pomembno vlogo igra tudi prepoznavanje in zdravljenje psihološke stiske, spodbujanje zdravih odnosov brez zlorab in nasilja, širjenje pozitivnih informacij in omogočanje enostavnega dostopa do pravih informacij.