Različna življenjska obdobja prinašajo drugačne izzive, pri čemer odkrivamo tudi različne pomene prijateljstva.
Če v srednješolskem obdobju prijatelji še kako prednjačijo pred ostalimi, pa se po zaključku študija umirjamo in obračamo k vprašanjem utiranja svoje samostojne življenjske poti, kjer mesto pred prijatelji zasedejo iskanje službe, posvečanje partnerskemu odnosu, načrtovanje družine in prihodnosti. Mogoče zato niti ne preseneča dejstvo, da se začne po 25. letu starosti naš krog prijateljev močno krčiti.
Nam sedanji čas pri tem pomaga?
Čas digitalne dobe pomen prijateljstva postavlja pod vprašanje. Lahko se strinjamo, da nam je tehnologija močno olajšala medsebojno povezovanje, pa vendar se moramo vprašati: kako digitalni svet utira pot pomenu prijateljstva, ki je v svojem bistvu globok, iskren in pošten? Zdi se, da je to na družabnih omrežjih veliko preprosteje, saj je prijatelj (friend) lahko že vsak najmanjši znanec, ki lahko hitro postane unfriend. Pomembno se je zavedati, da je prijateljstvo nekaj, kar izhaja iz našega srca, ne pa iz srčkov in emoji-jev na družabnih omrežjih.
Z razvojem tehnologije pa je še bolj jasno stopil v ospredje tudi kapitalizem, ki poudarja iskanje dobička in individualnega uspeha, kar nas potiska v vse večjo produktivnost z natrpanimi urniki in pomanjkanjem časa zase. Uspeh in moč sta prisotna na vsakem koraku, kar vodi v izgorelo, preobremenjeno in utrujeno družbo, ki za sklepanje in ohranjanje prijateljstev enostavno nima energije.
20 cigaret dnevno bolj zdravih kot osamljenost
Biti obdan s pravimi prijatelji ne pomeni zgolj dobre družbe, temveč lahko pomembno prispeva k našemu fizičnemu zdravju. Raziskave namreč kažejo, da so socialni stiki eden najbolj zanesljivih napovednikov dolgega, zdravega in zadovoljnega življenja. Tesna prijateljstva lahko zmanjšajo tveganje za sladkorno bolezen, srčni infarkt in možgansko kap, poleg tega so osebe, ki imajo ob sebi prave prijatelje, na splošno bolj zadovoljne s svojim življenjem in posledično redkeje zbolijo za depresijo in tesnobo.
Na drugi strani se tisti z okrnjenimi socialnimi stiki počutijo izolirano in osamljeno, kar lahko poveča tveganje za prezgodnjo smrt. Ena izmed raziskav je namreč pokazala, da pri osebah, ki so brez prijateljev ali pa imajo zgolj površinska prijateljstva, obstaja dvakrat večja verjetnost za prezgodnjo smrt, kar predstavlja večje tveganje, kot če bi pokadili 20 cigaret dnevno.
Kar 200 ur za pravo prijateljstvo
Jeffrey Hall, profesor na katedri za komunikologijo Univerze v Kansasu, je ugotovil, da je potrebnih več kot 200 ur vloženega časa, preden bomo nekoga lahko opredelili za svojega zares tesnega prijatelja. Ta čas moramo zavestno vložiti. Da pa so odnosi resnično najpomembnejši, nas učijo tudi umirajoči. Mnogi obžalujejo, da jih je delo preveč prevzelo, zaradi česar niso namenili več časa ohranjanju prijateljstev. Pomembno je, da postane negovanje prijateljstva zavesten del naše dnevne rutine, ne da se zadovoljimo zgolj z občasnimi všečki na družabnih omrežjih.