Otrokovo prvo leto življenja je polno fizičnih mejnikov, od prevračanja do začetka plazenja, vendar so najbolj pričakovana prelomnica verjetno prvi koraki.

 

Čeprav je vsak otrok drugačen, večina naredi prve korake okoli 15. meseca starosti. Vendar pa hoja ni samo fizično gibanje; gre tudi za neodvisnost in nov način interakcije z okolico. Samostojno premikanje otroku omogoča interakcijo in raziskovanje sveta na popolnoma nov način.

 

Znaki, da bo vaš otrok kmalu shodil

 

Da bi začeli samostojno hoditi, morajo dojenčki najprej osvojiti druge razvojne mejnike.

Sedenje – pri približno 6. mesecih dojenček počasi ugotovi, kako uporabiti mišice trupa, da ostane pokončen brez dodatne podpore.

Dviganje – dojenčki se običajno samostojno dvignejo v stojo pri približno 10. mesecih, saj potrebujejo dovolj moči v nogah, da lahko dvignejo trup.

Kobacanje – je zadnja stopnja pred hojo, ko se otroci s kobacanjem premikajo po prostoru in pri tem uporabljajo predmete za podporo.

 

Kako se otrok nauči hoditi?

 

Vsak dojenček doseže mejnik hoje ob svojem času, vendar pa običajno med 9. in 15. mesecem. Pravi izziv je, da ugotovi, kako doseči ravno pravo mero mišične napetosti v nogah. Ko začne otrok hoditi, je naslednji izziv ugotoviti, kako se ustaviti. Vsak njihov korak ima večjo silo kot korak odraslega, ker dojenčki na začetku še ne znajo upogniti kolen ali uporabiti giba peta-prsti. Ko začnejo hoditi, se tako najprej ustavijo tako, da padejo.

 

Prvi koraki

 

Zakaj se otroci naučijo hoditi v različnih starostih?

 

Nekateri otroci so pri učenju hoje bolj pogumni in želijo vstati in se premikati takoj, ko ugotovijo, da je to mogoče. Hkrati se ne bojijo padcev. Drugi ne želijo začeti hoditi, dokler niso prepričani, da lahko to počnejo dokaj dobro. Ti otroci se lahko izkažejo za bolj previdne in kontemplativne.

Poleg osebnosti lahko na to, kdaj dojenčki začnejo hoditi, vpliva še nekaj drugih telesnih in zdravstvenih dejavnikov.

 

Kako otroka spodbuditi k hoji?

 

Ponudite jim igračo in jo premikajte, da jih privabite h gibanju.

Otroku vzemite igrače iz rok, tako da mora segati gor ali dol, da jih vzame.

Podprite jih! Če se vaš otrok počuti negotovega, ga primite za trup ali roke in mu dovolite, da hodi z vami. Sčasoma postopoma zmanjšajte količino podpore v skladu z njihovimi zmožnostmi.

Pohvalite jih! Omogočite jim, da so ponosni nase, zato jim ponudite več pohvale in verbalne spodbude.