Morda je premalo znano to, da vloga stresa v našem življenju sama po sebi ni uničujoča, pač pa ravno nasprotno.
Stresna reakcija nas je v preteklosti namreč obvarovala pred prežečimi zvermi, saj je v nas sprožila reakcijo boja ali bega, kar je pravzaprav v nas prisotno še danes, le da je prežeče zveri zamenjala psihična ogroženost, ki se danes izraža kot naš položaj v družbi, občutek socialne varnosti ali dinamika medsebojnih odnosov.
Stres kot ga poznamo danes je menda vzrok za kar 50 do 75 odstotkov bolezni, čeprav velja poudariti, da njegova vloga sama po sebi ne prinaša bolezni, pač pa do porušenja našega fiziološkega in mentalnega sistema vodi daljša in izčrpavajoča izpostavljenost organizma stresni reakciji.
Pogubne posledice stresa v delovnem okolju
Po podatkih evropske raziskave javnega mnenja kar polovica zaposlenih doživlja stres v delovnem okolju, ta pa se skupaj z depresijo vihti na vrhu lestvice duševnih motenj zaposlenih. Njegove izvore lahko iščemo tako znotraj kot zunaj delovnega okolja, posledice pa bo zaposleni lahko občutili na telesnem, čustvenem in vedenjskem nivoju.
Zaposleni so bolj razdražljivi, zaskrbljeni, imajo občutke ujetosti, pojavi se pomanjkanje energije, spremembe v vedenju, slabše zdravstveno stanje in počutje, zmanjšana produktivnost, konfliktna naravnanost in podobno. Delavci so pogosteje odsotni z dela, srečujejo se tudi z motnjami spanja, lahko pa nastopita celo depresija ali izgorelost.
Zdravilna moč naših kosmatih prijateljev
Podjetja se za ustvarjanje prijetne klime in razbijanje napetosti odločajo za različne pristope, saj je navsezadnje manj stresen delavec bolj motiviran in učinkovit. Naši najboljši kosmati prijatelji so tako odlična rešitev za razbijanje stresa na delavnem mestu, o čemer pričajo različne raziskave, pa vendar redko slišimo, da lahko zaposleni s seboj v službo vozijo svoje pse.
Raziskave potrjujejo, da božanje in pogovor s psom znižujeta tako stres kot krvni tlak, psi pa med drugim v nas vzbujajo pozitivna čustva ter krepijo naše psihofizično zdravje.
V delovnem okolju spodbujajo sodelovalno naravnanost, pri zaposlenih je opaziti več prijaznosti, aktivnega vključevanja, boljšo pozornost in najpomembnejše – zaposleni so bolj zdravi, kar prinaša nižji odstotek odsotnosti z dela zaradi bolezni.
Dokazano je, da imajo osebe, ki pridejo v službo skupaj s svojim psom, ob koncu delavnika precej nižjo stopnjo zaznanega stresa od tistih, ki so svojega psa pustili doma. Veterinarska klinika Banfield Pet Hospital je z raziskavo ugotovila, da kar 86% vprašanih ocenjuje, da prisotnost živali na delovnem mestu zmanjšuje stres in izboljšuje njihovo počutje. Prav tako je kar polovica poročala o tem, da obstaja večja verjetnost, da bi še naprej delali v podjetju, kjer so trenutno zaposleni, če bi bili tam dovoljeni tudi njihovi hišni ljubljenčki.
Resnejše raziskave o vplivu živali na naše duševno zdravje so se začele pojavljati šele v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Danes je jasno, da psi ponujajo veliko več kot zgolj družbo. Med drugim predstavljajo odličen vir socialne podpore, ki pa nam v stresni situaciji pride še kako prav. Njihov pozitiven vpliv na človekovo zdravje je v družbi premalo poudarjen, pa vendar bi nam njihova zdravilna moč prišla še kako prav, sploh v okoljih s povečano stopnjo stresa.