Konflikti v partnerskih in drugih odnosih so lahko velik vir stresa. So nesoglasja, ki so običajno tako močna, da motijo nekatere vidike odnosa.
Čeprav je lahko težko in neprijetno, konflikt v razmerju ni vedno slaba stvar. Ko je konflikt v odnosu zdrav in produktiven, predstavlja priložnost, da spoznamo, kako drugi vidijo in doživljajo neko situacijo. Prav tako lahko ustvari kreativne rešitve za težave in nam pomaga pri osebni rasti ter pri izboljšanju odnosov.
Če pa konflikt ni produktiven ali zdrav, je lahko škodljiv za vse vpletene. Trajni, nerešeni konflikti lahko povzročijo napetost in nezadovoljstvo in lahko celo vodijo v fizično ter mentalno nelagodje.
Raziskave so pokazale, da lahko konflikti v odnosih negativno vplivajo na različne vidike našega zdravje. Ena ključnih ugotovitev je, da stres, ki ga prinašajo konflikti, negativno vpliva na našo imunost, zaradi česar smo izpostavljeni večjemu tveganju za bolezni. Zaradi izpostavljenosti konfliktom smo lahko bolj dovzetni za nalezljive bolezni, kot sta prehlad in gripa. Nekateri ljudje imajo tudi kronične bolečine, povezane s stresom, kot so glavoboli in bolečine v hrbtu ali vratu. Druge zdravstvene težave, povezane z dolgotrajno izpostavljenostjo konfliktom in stresu, so še: akne, anksiozne motnje, izgorelost, depresija, sladkorna bolezen, prebavne težave, izpadanje las, nespečnost, bolezni zob in dlesni ipd.
Vrste konfliktov
Obstajajo različne vrste konfliktov, ki lahko vplivajo na odnose. To lahko vključuje vprašanja, ki se nikoli ne obravnavajo odkrito, pa tudi konflikte, ki so izraženi, a nikoli ustrezno razrešeni.
Nepriznan konflikt
Konflikti so neizogibni. Odnosi, v katerih se ljudje “nikoli ne prepirajo”, niso vedno tako popolni, kot se zdijo. Ko partnerji jezo potlačijo ali je ne priznajo, je lahko dejansko nezdrava. Ne pozabite, da je priznanje in učinkovito reševanje konflikta pot do večjega razumevanja med dvema osebama.
Slabo obvladovan konflikt
Pomembno je, da svojo jezo ne stresamo na kakršen koli način. Kako pristopite h konfliktu in ga poskušate rešiti, lahko vpliva na zdravje vaših odnosov.
Kako rešiti konflikte?
Nekateri najpogostejši vzroki konfliktov so: problematično vedenje, težave s komunikacijo, nesoglasja glede preživljanja prostega časa, težave z intimnostjo, razelitev dela, konflikti zaradi otrok in starševstva, finance, ljubosumje, težave z zaupanjem ipd.
Medtem ko so konflikti del življenja, ni nujno, da ogrozijo vaše odnose. Ključno je, da se naučite in nenehno izpopolnjujete svoje veščine reševanja konfliktov. Sposobnost prepoznati svoja čustva ter jih jasno izraziti, naučiti se biti aktiven poslušalec in vzpostaviti pozitivno komunikacijo je le nekaj veščin, ki vam lahko pomagajo pri reševanju konfliktov v razmerju na zdrav način.
Uporabite “jaz” izjave
Med prepirom s svojim partnerjem, se poskušajte upreti želji, da bi nenehno uporabljali besedico »ti«. Namesto da rečete: “Naredil si tisto stvar, ki jo sovražim!”, prevzemite odgovornost za to, kako se počutite, hkrati pa jasno opredelite, kako je vedenje vašega partnerja vplivalo na vas.
Medtem ko so izjave “jaz” koristne, ko govorite o tem, kako se počutite glede situacije, ko je čas, da vi in vaš partner ukrepate, se pomaknite k enotnemu “mi”. Če rečete “moram rešiti ta problem”, se lahko počutite preobremenjene in same. Če rečete “moraš rešiti to težavo”, se lahko zdi, da ne prevzemate odgovornosti za svoj del in da vse delo prepustite partnerju. Bolj opolnomočeno je videti konflikt z vidika “morava rešiti to težavo”.
Ostanite spoštljivi in prijazni
Ni nujno, da se vsi konflikti v razmerju spremenijo v prepire. Nestrinjanje lahko izrazite tudi brez kričanja, zmerjanja ipd.
Ko se pogovarjate s partnerjem, se zavedajte, kako se počutite, medtem ko govorite. Če čutite, da ste vedno bolj razburjeni, se lahko vaš glas poviša in postane bolj agresiven. Če čutite ali slišite te spremembe, se ustavite in zadihajte.
Poslušajte
Pomembno je tudi, da ste vseskozi aktivni poslušalec, da poslušate in resnično slišite, kaj druga oseba govori z namenom razumeti. Če se s partnerjem ne strinjate, je pomembno, da si res vzamete čas, da razumete ne samo, kako se počuti, ampak zakaj se tako počuti.
Izberite pravi čas
Poskusite se izogniti razpravljanju o nesoglasjih ali reševanju težav, ko sta s partnerjem utrujena, pod stresom ali se ne počutita dobro. Če želite kar najbolje izkoristiti vajin pogovor in priti do učinkovite rešitve, morata biti oba v pravem fizičnem in psihičnem stanju. Pogovor, ki zahteva veliko čustvenega dela, bo zagotovo veliko težji, če vaju s partnerjem motijo druge skrbi.
Bodite pripravljeni na kompromise
Kompromis je lahko tudi zdrav način za reševanje konfliktov v razmerju. Morda boste sčasoma ugotovili, da obstajajo določene razlike med vami in vašim partnerjem, ki močno opredeljujejo, kdo ste kot posamezniki. Včasih je zato strinjanje, da se v nečem ne strinjata najboljša rešitev – hkrati pa vama omogoča, da proslavita svoje razlike.