Feng šuj (v kitajščini izraz pomeni “veter in voda”), starodavna kitajska veščina usklajevanja pretoka energije v okolju, je brezčasna modrost, ki lahko pozitivno spremeni vaše bivalne prostore in vas napolni z ravnovesjem.

 

Feng šuj temelji na ideji o ustvarjanju prostorov, ki so v harmoniji z naravnim svetom. Po feng šuju bi naj bilo vse med seboj povezano, pravilna ureditev našega domačega okolja pa lahko pomembno vpliva na naša življenja. Z optimizacijo pretoka energije ali “čija” naj bi izboljšali svoje zdravje, počutje in blaginjo.

 

Kaj je či?

 

Či je vitalna energija, ki teče skozi vse. Je posledica interakcije jina in janga ter se udejanja v petih osnovnih elementih. V vašem domu se mora či premikati čim bolj svobodno, ne prehitro in ne prepočasi. Nered blokira či, kar vodi v stagnacijo, medtem ko lahko preveč odprti prostori povzročijo, da či prehitro uide.

 

Pet naravnih elementov

 

Feng šuj vključuje pet elementov: les, ogenj, zemljo, kovino in vodo. Vsak element predstavlja različne vidike življenja in prinaša svojo energijo in značilnosti. Uravnoteženje teh elementov v našem domu pa spodbudi harmonijo in dobro počutje.

Les simbolizira rast in vitalnost. V naše prostore ga lahko naselimo z rastlinami in lesenim pohištvom.
Ogenj je strast in energija. Za utelešenje tega elementa uporabite sveče ali dekoracijo rdeče barve.
Zemlja predstavlja stabilnost in plodnost. Vključimo jo lahko tako, da uporabimo zemeljske odtenke ali keramične predmete.
Kovina je jasnost in natančnost, ki jo lahko vnesemo s kovinskimi predmeti ali z belimi ter sivimi odtenki.
Voda uteleša mir in obilje. Za predstavitev tega predmeta lahko uporabimo vodne vontane, ogledala ali odtenke modre barve.

 

Bagua zemljevid

 

Bagua zemljevid je pomemben pripomoček, s pomočjo katerega lahko prostore razdelimo na devet področij, od katerih vsako ustreza različnim življenjskim vidikom, kot so bogastvo, kariera in odnosi. Na primer, jugovzhodni vogal vašega doma je povezan z bogastvom in blaginjo, zato lahko tja postavite bujno rastlino ali simbol obilja.

 

Feng šuj

 

Harmonija v nasprotjih

 

Koncept feng šuj v marsičem temelji na nasprotjih, ki so povezana z idejo o jingu in jangu. Jin in jang sta komplementarni sili, ki predstavljata ravnotežje. Jin je pasiven, mehak in ženstven, medtem ko je Jang aktiven, bister in moški. Harmoničen dom ima ravnovesje obeh energij. Kako lahko to uporabimo na praktičen način, ko opremljamo svoje bivalne prostore? Mehka osvetlitev in prijetne teksture (jin) lahko npr. uravnotežijo živahne barve in dinamične prostore (jang) ter ustvarijo umirjeno, a živahno okolje.

 

Praktični nasveti za opremljanje v skladu s feng šujem

 

Odstranite navlako in očistite prostore. Pospravite ali zavržite vse nepotrebne predmete in očistite svoj prostor. Urejeno okolje spodbuja gladek pretok čija.

Ne pozabite na vhod – vhod v vaš dom namreč predstavlja »usta čija«. Naj bo čist, dobro osvetljen in vabljiv, da pritegne vstop pozitivne energije.

Ogledala uporabljajte pametno. Ogledala lahko odsevajo in povečajo energijo. Postavite jih tako, da povečate svetlobo in prostor, vendar jih ne postavite na mesta, kjer odsevajo negativne poglede ali so obrnjena neposredno proti postelji.

Vključite naravne elemente, kot so rastline. Poskrbite za obilico naravne svetlobe in za svež zrak. Ti elementi krepijo vitalnost in vas povezujejo z naravo.

Napolnite svoj dom s predmeti, ki vam prinašajo veselje in odražajo vašo osebnost. Osebna povezanost z vašim prostorom krepi pozitivni či.