Shiatsu je vrsta masaže, ki uporablja roke, palce ali druge dele telesa za izvajanje neposrednega pritiska na različne točke ali energetske kanale v telesu.

 

Praksa je prisotna že tisočletja in izvira iz Japonske. Združuje japonske tradicionalne manualne terapije, kot sta akupunktura in anma, stari japonski slog masaže, z zahodnim medicinskim znanjem. Gre za neke vrste modificirano obliko akupresure, masažne terapije, ki vključuje pritiskanje na določene točke v telesu za zmanjšanje napetosti in utrujenosti z izboljšanjem krvnega in limfnega obtoka.

Shiatsu ima svoje korenine v konceptu qi. V tradicionalni kitajski medicini je qi vitalna življenjska sila, ki poganja vse življenjske aktivnosti. Verjame, da se zdravje pojavi, ko qi teče neovirano. Ko ga primanjkuje ali je blokiran, se pojavijo simptomi, kot so telesne bolečine, glavoboli in prebavne težave.

Shiatsu terapevt izvaja pritisk na meridiane telesa, dele telesa, ki so energetski kanali, da uravnovesi ali sprosti pretok energije (qi). Terapevt pri tem uporablja prste, pa tudi dlani, komolce in včasih stopala za pritisk vzdolž energetskih linij za lajšanje bolečin in napetosti v telesu.

 

Kako poteka shiatsu masaža?

 

Preden se masaža začne, terapevt oceni osebo in njeno stanje qi, da lahko načrtuje masažo. Ko ima oseba pomanjkljivo raven energije, izvajalec uporablja tehnike za ponovno aktiviranje ali spodbujanje krvnega obtoka in qi-ja. Lahko pa uporabi tudi tehnike za razpršitev odvečne energije pri posameznikih, ki imajo težave s stresom ali anksioznostjo.

 

Shiatsu

 

Terapevt izvaja ročne tehnike, kot so držanje, raztezanje, tapkanje, pritisk, gnetenje in glajenje s pomočjo palcev, prstov, dlani in kolen. Terapija lahko vsebuje tudi raztezanje telesa, vrtenje in mobilizacijo sklepov. Pri tem ne uporablja instrumentov ali olj. Med sejo so posamezniki oblečeni in tradicionalno ležijo na futonu, položenem na tla, ležijo pa lahko tudi na masažni mizi.

 

Prednosti shiatsu masaže

 

Shiatsu je celostna oblika terapije, ki izboljša človekovo splošno zdravje in ima vpliv na njegov notranji energetski sistem. Pomaga lahko pri slabi drži, težavah s sklepi, bolečih mišicah, prebavnih težavah, astmi, senenem nahodu, kroničnih prehladih, kožnih boleznih, išiasu, akutnih in kroničnih bolečinah, utrujenosti, mišični napetosti, vnetju sinusov, anksioznosti, depresiji, nespečnosti, nizkem libidu, PMS-u ipd.

 

Kdo se naj izogiba shiatsu masaži?

 

Shiatsu na splošno velja za varno obliko masaže, vendar se priporoča, da se shiatsu izogibajo posamezniki, ki imajo težave z osteoporozo, se zdravijo s kemoterapijo, imajo visok krvni tlak, aritmijo, sladkorno bolezen, zlome kosti, nedavne rane ali brazgotine, vnetja, krčne žile, gripo ipd.