Narcisizem vključuje intenzivno zanimanje do samega sebe do te mere, da oseba ne upošteva potreb tistih v svoji bližini.
Ljudje z narcistično osebnostno motnjo menijo, da so boljši in izjemni v primerjavi z drugimi. Narcis prav tako potrebuje in nenehno išče občudovanje drugih.
Zaljubiti se v narcisa je zelo enostavno, saj so pogosto izjemno šarmantni, očarljivi, bistri in privlačni. V prvi pazi vzpostavljanja odnosa narcis običajno poseže po “ljubezenskem bombardiranju”, tehniki manipulacije, ki vključuje izrazite in pogoste romantične poteze (darila, komplimenti, intenzivno pošiljanje sporočil). Vendar pa sčasoma postane očitno, da je njihovo vedenje motivirano izključno iz lastnega interesa.
Narcis poskuša nadzorovati svojega partnerja tako, da zadržuje njegovo naklonjenost in pozornost. Ko vaš odnos z narcističnim partnerjem napreduje, začnete opazovati odtenke njegove osebnosti, ki jih prej niste opazili.
Kako torej prepoznati narcisa?
Pogosto govori o sebi
Narcis pogosto napihne svoje dosežke, saj hrepeni po priznanju, da je boljši od drugih. Narcis je pogosto tako zaposlen z govorjenjem o sebi, da sploh ne zmore poslušali drugih. Torej, če vaš partner ne more nehati govoriti o sebi ali pa se zdi popolnoma nezainteresiran, ko se z njim pogovarjate, obstaja možnost, da ima narcistično motnjo.
Je brez empatije
Pomanjkanje empatije se nanaša na nezmožnost razumevanja čustev, ki jih doživlja druga oseba. Narcis ni zmožen nuditi priznanje, razumevanje, potrditev drugim ljudem. Nezmožnost empatije ali sočutja je pogost razlog, zakaj mnoga, če ne kar vsa razmerja z narcisi sčasoma propadejo.
Zateka se h “gaslightingu”
“Gaslighting” je manipulativna in čustveno nasilna taktika, ki jo običajno povezujemo z narcisizmom. Narcisi namreč zelo pogosto lažejo, obtožujejo druge, obračajo resnico in uporabljajo druge metode za izkrivljanje resničnosti. S temi načini poskuša narcis prepričati svojega partnerja, da se določeni dogodki niso nikoli zgodili ali da so bila njihova dejanja odgovor na nekaj, kar je njihov partner prvi naredil ali rekel. To počnejo, da bi drugim vzbujali dvom vase in posledično uveljavili svojo večvrednost.
Misli, da ima vedno prav, in se nikoli ne opraviči
Narcisi so arogantni, zato se zdi prepiranje z narcisom običajno popolnoma nesmiselno. Sklepanje kompromisov je zaman, saj je trdno prepričan, da ima vedno prav. Če opaziš, da te partner ne posluša, da ne razume tvoje perspektive, da se izogiba prevzemanju odgovornosti za svoja dejanja in če se ne trudi iskati skupni jezik, je velika možnost, da si v odnosu z narcisom.
Pogosto te kritizira
Začne se lahko morda kot navidez neškodljivo zbadanje, a se sčasoma spremeni v zlobno vedenje. Nenadoma zanje postane predmet spora vse, od vaših oblačil in izbire hrane do vaših prijateljev, družine in zanimanj. Narcis vas bo poniževal, se zatekel k zmerjanju in poskušal z vsemi možnimi načini znižati vašo samozavest, da se bo lahko počutil močnejšega. Odziv na njihove pripombe jih običajno še dodatno motivira, saj je narcisom všeč, ko se ljudje odzovejo. S tem dobijo potrditev, da lahko vplivajo na čustvena stanja drugih.
Zanemarja tvoje potrebe
Narcis se običajno osredotoča zgolj na lastne potrebe in na to, kako stvari vplivajo nanj, pri čemer ne upošteva tvojih občutkov in čustvenih potreb. Narcis razmišlja le o sebi, preden sprejme odločitev.