Nosečnost in porod močno spremenita vaše telo, vplivata pa tudi na vaše spolno življenje.

 

Hormonske spremembe po porodu lahko naredijo vaginalno tkivo tanjše in bolj občutljivo. Tudi vaša nožnica, maternica in maternični vrat se morajo “vrniti” na normalno velikost. In če dojite, lahko tudi to zmanjša libido.

Skratka, vaše telo potrebuje nekaj časa po porodu, da okreva in zaceli.

Ni točnega časovnega okvirja, ki bi določal, kako dolgo morate čakati na spolne odnosu po porodu, vendar pa večina zdravnikov priporoča, da počakate štiri do šest tednov po vaginalnem porodu.

 

Kako porod vpliva na spolno življenje?

 

Spolni odnosi po porodu bodo drugačni. Najpogostejše težave s spolnostjo po porodu vključujejo suhost nožnice, tanko vaginalno tkivo, izgubo elastičnosti vaginalnega tkiva, raztrganine presredka, krvavitve, bolečine, utrujenost ter nizek libido.

Hormoni igrajo pomembno vlogo pri okrevanju po porodu in vrnitvi k normalni spolni aktivnosti. V dneh takoj po porodu se estrogen zniža na raven pred nosečnostjo. Če dojite, lahko raven estrogena celo pade pod raven pred nosečnostjo. Estrogen pomaga pri zagotavljanju naravnega vaginalnega vlaženja, zato nizke ravni hormona povečajo verjetnost suhe nožnice. Suho tkivo lahko med seksom povzroči draženje, celo krvavitev. To pa poveča tveganje za okužbo.

Vaginalni porod lahko začasno raztegne mišice vaginalnega kanala. Te mišice potrebujejo čas, da si povrnejo moč in stabilnost. Če ste med vaginalnim porodom imeli raztrganino presredka ali epiziotomijo, boste morda imeli daljše okrevanje. Prezgodnji spolni odnosi lahko povečajo tveganje za okužbo. Porod s carskim rezom prav tako vpliva tudi na vaginalni občutek. Iste hormonske težave lahko povzročijo suho in tanko tkivo vagine, kar lahko povzroči boleč spolni odnos.

 

Spolni odnosi po porodu

 

Kako hitro po porodu lahko zanosite?

 

Po porodu lahko presenetljivo hitro zanosite. Študije so pokazale, da je prva ovulacija pri ženskah, ki ne dojijo, približno šest tednov po porodu, nekatere ženske pa lahko ovulirajo celo prej.

Če dojite, lahko hormonske spremembe, ki nastanejo zaradi dojenja, delujejo kot “naravna” oblika kontracepcije v prvih štirih do šestih mesecih po porodu. Kljub vsemu, vedno uporabite zanesljivo metodo kontracepcije, že ne želite zanositi kmalu po porodu.

 

Kako obuditi spolno življenje po porodu?

 

Pogovarjajta se

Komunikacija je ključna za ponovno vzpostavitev intimnosti. S partnerjem se odkrito pogovarjajta o svojih čustvih, željah in skrbeh. Po nosečnosti ima lahko veliko parov neusklajen libido ali skrbi glede spreminjanja telesa, zato je iskrena in spoštljiva komunikacija bistvena.

Poslušajte svoje telo

Nikar ne hitite. Vaše telo je prešlo skozi ogromne spremembe, zato je pomembno, da si vzamete čas za celjenje in okrevanje. Okrevanje po porodu, hormonska nihanja in neprespane noči z novorojenčkom vplivajo tudi na libido. Pomembno je, da oba ostaneta potrpežljiva in razumevajoča.

Dajte prednost intimnosti

Intimnosti ni treba omejiti le na spolno aktivnost. Po rojstvu otroka pari pogosto ugotovijo, da crkljanje, držanje za roke in kakovostno preživljanje skupnega časa pomaga ohranjati bližino. Majhne geste, kot so poljubi ali verbalne potrditve, lahko okrepijo vajino vez, ko skupaj krmarita po tem novem poglavju.

Ne ignorirajte fizičnega nelagodja

Normalno je, da med spolnim odnosom po nosečnosti in porodu čutite fizično nelagodje zaradi hormonskih sprememb, suhe nožnice ali celo tesnobe zaradi bolečine. Pomaga lahko uporaba lubrikantov na vodni osnovi ali izbira bolj udobnih položajev. Če bolečina ne preneha, se obrnite na svojega zdravnika.