Popolnoma naravno je, da dobimo gubice, ko postajamo starejši.

Ko se staramo, naša koža postane bolj suha, tanjša in izgubi elastičnost. Vendar, če se gubice pojavijo prej kot bi pričakovali, nas to lahko vrže iz tira. Starost ni edini krivec za gube na našem obrazu.

Obstaja veliko drugih dejavnikov, ki lahko prispevajo k nastanku gubic. To so:

 

gubice

 

Izpostavljenost soncu

izpostavljenost soncu lahko poškoduje kožo in prispeva k nastanku gubic. UV-žarki lahko razgradijo kolagen v vaši koži, zmanjšajo njeno elastičnost in prožnost ter s tem vodijo v nastanek gubic. Zato se priporoča uporaba sončne kreme, primerna za vaš tip kože (SPF 30 ali višji).

 

 

Uživanje alkohola in kajenje

Znano je, da kajenje pospešuje staranje kože saj zmanjšuje pretok krvi v kožo. Uživanje alkohola pa lahko izsuši vašo kožo, kar ima za posledico izgubo moči in prožnosti. Zato se vzdržite pitja in kajenja, da preprečite prezgodnje staranje kože.

 

 

Mrščenje

Ali imate navado mrščiti se? Če je odgovor pritrdilen, bi morali to navado opustiti, saj lahko prispeva k nastanku gubic. Mrščenje namreč zateguje mišice na obrazu, zaradi česar se kožne celice stisnejo in izgubijo svojo prožnost. Aktivni obračalni gibi, kot je gubanje čela in obrvi, lahko prav tako povzročijo gubice na obrazu.

 

 

Stres

Tudi stres je krivec za gubice na obrazu. S staranjem telo proizvaja manj kolagena, vendar lahko tudi stres zmanjša proizvodnjo kolagena in povzroči vnetje. Posledično koža izgubi svojo prožnost in čvrstost. Poleg tega vztrajno gubanje čela zaradi stresa prispeva k nastanku gubic. Velike količine stresnega hormona kortizola lahko razgradi kolagen v koži in zmanjša njeno elastičnost.

 

 

Suhost kože

Ljudje s suho kožo so bolj nagnjeni k razvoju gubic, saj proizvajajo manj sebuma, ki je naravni vlažilec kože. Če imate suho kožo, je pomembno, da jo vsaj dvakrat na dan vlažite, da zmanjšate možnost nastanka gubic.

 

 

Pomanjkanje spanja

Pomanjkanje spanja oteži proces celjenja kože, zmanjša njeno sposobnost zadrževanja vlage ter pH ravnotežje. Vse to vodi v zmanjšanje proizvodnje kolagena in s tem pospeši nastanek gubic.

 

 

Prekomerna uporaba kozmetike

Prekomerna uporaba kozmetike lahko škoduje vaši koži. Pretirana ali neprimerna uporaba izdelkov za nego kože lahko povzroči izpuščaje, otekanje, zamašene pore in druge težave s kožo. Vse to lahko prispeva k nastanku gubic z zmanjšanjem proizvodnje kolagena in sebuma. Ljudje z občutljivo kožo ali osnovnimi boleznimi kože naj bodo bolj previdni pri preizkušanju novih izdelkov za nego kože.

 

 

Pomanjkanje hranil

To, kar jeste, se odraža tudi na vaši koži. Pomanjkanje hranil lahko prav tako vpliva na vašo kožo, povzroča izpuščaje, rdečico, suho kožo, prezgodnje staranje kože, vključno z gubicami itd. Vitamin C, D, B, E in K so ključni za ohranjanje zdrave kože. Poskrbite, da vključite te hranilne snovi v svojo prehrano. Če jih ne zaužijete dovolj, se lahko vaša koža izsuši, postane pigmentirana, dolgočasna ali preveč mastna.

 

Obstaja veliko različnih načinov za odpravljanje gubic. Vendar pa je bolje preprečiti ali odložiti pojav gubic, kar lahko storite z določenimi spremembami v življenjskem slogu, kot so vlaženje, uporaba zaščitne kreme za sončenje, zdrava prehrana, manj stresa, redna vadba, opuščanje kajenja in manjše uživanje alkohola.