Pričakovanje male radosti lahko prinese mešane občutke.

Srečni ste, navdušeni, vendar večino časa tudi zaskrbljeni. Imeti tesnobo med nosečnostjo je res zaskrbljujoče, in morda se sprašujete, če je to normalen del nosečnosti?

Kako opredeljujemo nosečniško tesnobo?

Če se med nosečnostjo počutite tesnobno (pretiran strah, skrb ali nemir), je takšno počutje označeno kot nosečniška ali predporodna tesnoba. 

 

 

Tesnoba med nosečnostjo

 

Anksioznost v zgodnji nosečnosti lahko poteka celih devet mesecev. Tesnoba, ki jo občutite, se lahko kaže v fizičnih in psihičnih simptomih, vplivajoč na vaše počutje in potencialno tudi na razvoj ploda.

Kakšni so vzroki za tesnobo med nosečnostjo?

Kombinacija fizičnih, hormonskih in čustvenih sprememb med nosečnostjo lahko vodi v mešanico povišanih ravni tesnobe. Tesnobo med nosečnostjo lahko povzročijo skrbi glede zdravja in dobrega počutja otroka, pričakovanje poroda, zapletov med nosečnostjo in negotovosti glede nove vloge starša.

Tesnobo lahko poslabšajo hormonske spremembe ter tudi drugi dejavniki, kot so finančne skrbi, pomanjkanje socialne podpore in težave v odnosih.

Če doživljate tesnobo med nosečnostjo, morate poznati različne simptome, na katere morate biti pozorni.

 

Tesnoba med nosečnostjo

Simptomi nosečnosti in tesnobe se lahko razlikujejo od osebe do osebe in se lahko razvijejo nenadoma ali postopoma:

Pretirana zaskrbljenost

Gre za stalni občutek strahu, nemirnosti in celo občutka preobremenjenosti zaradi vseh sprememb, ki se dogajajo.

Fizični simptomi in bolečine

Morda boste doživeli hiter srčni utrip, težko sapo, omotico, potenje in tresenje.

 

Spremembe v vzorcu spanja

Morda boste težko zaspali ali ostali budni zaradi hitrih misli ali skrbi.

Spremembe v prehranjevalnih navadah

To bi lahko bilo povečanje ali zmanjšanje apetita zaradi stresa, povezanega z anksioznostjo. 

 

Razdražljivost

Doživite lahko splošen občutek razdražljivosti, nemira ali napetosti, celo v ne-stresnih situacijah.

Težave pri osredotočanju

Povečana tesnoba lahko oteži osredotočanje ali sprejemanje odločitev.

Vsiljive misli

To so ponavljajoče se in motilne misli ali strahovi, ki jih je težko nadzorovati in pogosto vplivajo na vaš mir.

 

Panični napadi

Morda boste doživeli nenadne in intenzivne epizode neznanega strahu ali terorja.

Fizični simptomi

kot so bolečine v prsih in občutek ogroženosti zaradi fizičnih bolečin, ki jih doživljate.

Dejavniki tveganja za tesnobo med nosečnostjo

Obstajajo nekateri dejavniki tveganja za tesnobo med nosečnostjo.

To pomeni, da ste bolj izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj hude tesnobe med nosečnostjo:

Prejšnje motnje ali diagnoze

Stresne življenjske spremembe ali dogodki

Splav

Hormonska nihanja

 

Fizične bolečine ali nelagodje

Družinska zgodovina tesnobe ali depresije

Stres na delovnem mestu ali celo doma

Pomanjkanje podpore partnerja

Zgodovina zlorab v razmerju

Finančne težave 

Vsi ti dejavniki lahko vplivajo na nosečnost osebe in prispevajo k povečanemu tveganju za razvoj tesnobe med nosečnostjo.

 

Spopadanje s tesnobo med nosečnostjo

Vedeti morate, da je tesnoba med nosečnostjo pogost pojav. Pomembno je, da storite vse kar je v vaši moči, da premagate občutek tesnobe, preden ta občutek premaga vas. Tu je nekaj načinov, kako se spopasti s tesnobo:

Prakticirajte meditacijo

Z redno meditacijo lahko znatno zmanjšamo raven tesnobe med nosečnostjo. Te tehnike vas učijo ostati prisotne in opazovati lastne misli ter čustva. Redno izvajanje meditacije, vam lahko pomaga umiriti um, zmanjšati hormone stresa in prinaša večji občutek miru in sprostitve. 

Redna telesna vadba

Medtem ko je vadba koristna za fizično zdravje med nosečnostjo, lahko bistveno pomaga tudi pri obvladovanju tesnobe. Endorfini so naravni izboljševalci razpoloženja, ki jih naše telo sprosti z vključevanjem v varne telesne dejavnosti, kot so hoja, plavanje in celo prenatalna joga. Poleg tega lahko vadba znatno zmanjša hormone stresa in vas odvrne od tesnobnih misli. 

 

Podpora družine in prijateljev

Ko se soočate s strahovi med nosečnostjo, je pomembno imeti močan podporni sistem. To lahko vključuje vašega zakonca, družinske člane ali prijatelje. V najtežjih trenutkih vam lahko pomagajo pri spoprijemanju s tesnobo. Odkrit pogovor o svojih tesnobah in strahovih lahko prinese olajšanje.

Skrb zase 

Vzeti si čas za skrb zase in sprostitev je ključno, še posebej med nosečnostjo. Posvetite se dejavnostim, ki vam prinašajo veselje in sprostitev, kot so branje knjige, topla kopel, uživanje v hobiju ali čas v naravi. Ne pozabite na prednost sproščujočega spanja in ustvarjanje umirjene večerne rutine.

 

Strokovna podpora

Ne bojte se poiskati pomoči kvalificiranega strokovnjaka za duševno zdravje. Psihiater ali svetovalec vam lahko pomaga in nudi varno okolje za razpravo o vaših občutkih, strahovih in skrbeh.

Je normalno čutiti nosečniško tesnobo?

Čutiti nosečniško tesnobo je povsem normalno. Morda se boste počutili osamljene, vendar niste. Na neki točki bo večina žensk doživela tesnobo med nosečnostjo. Ta je povezana z vsemi negotovostmi ob vstopu v vlogo starša in željo po tem, da bi bili dobri starši svojemu nerojenemu otroku.

Iskanje podpore vam lahko pomaga obvladovati ta čustva in spodbuja boljše doživljanje nosečnosti.

 

Kako vpliva občutek tesnobe na mojo nosečnost?

Tesnoba med nosečnostjo vpliva na vas in vašega nerojenega otroka. Občutek tesnobe med nosečnostjo lahko vpliva tako na mater kot na otroka. Visoke ravni tesnobe lahko povečajo tveganje za zaplete. Ti zapleti lahko vključujejo prezgodnji porod, nizko porodno težo in razvojne težave pri dojenčku. Tesnoba med nosečnostjo lahko privede do motenj spanja, povečanih hormonov stresa in težav pri soočanju s izzivi nosečnosti.

Kakšni so znaki tesnobe med nosečnostjo?

Znaki tesnobe med nosečnostjo lahko vključujejo vse ali nekatere od naslednjih: pretirano skrb za zdravje dojenčka, finančno stabilnost in strah pred porodom. Posameznica lahko čuti tudi nemir, razdražljivost in težave pri osredotočanju. Prav tako se lahko pojavijo motnje spanja, spremembe v apetitu in fizični simptomi, kot so hiter srčni utrip ali težko dihanje. 

 

Kdaj je pravi čas za iskanje strokovne pomoči?

Pravi čas za iskanje strokovne pomoči pri tesnobi med nosečnostjo je, ko oseba doživlja vztrajne simptome tesnobe, ki vplivajo na vsakodnevno življenje ali nezmožnost spopadanja. Če simptomi tesnobe povzročajo stisko in vplivajo na doživljanje nosečnosti, je ključno iskati podporo pri strokovnem ponudniku duševnega zdravja.

Ključno je, da prepoznamo znake tesnobe in razumemo dejavnike tveganja.

S tem lahko sprejmemo proaktivne korake za upravljanje našega čustvenega počutja. Obvladovanje tesnobe med nosečnostjo je mogoče doseči z iskanjem strokovne podpore, s prakticiranjem čuječnosti, redno vadbo, povezovanjem s podpornim sistemom in dajanjem prednosti skrbi zase. Zgodnje posredovanje lahko vodi k učinkovitim strategijam obvladovanja, zmanjšanju zapletov in spodbujanju pozitivnega poteka nosečnosti.