Če imate prednike ali starejše sorodnike, ki so se v preteklosti soočili z zelo bolečim ali travmatičnim dogodkom, obstaja možnost, da so se njihove čustvene in vedenjske reakcije prenašale skozi generacije vaše družine in da so vplivale tudi na vas.
V takšnih primerih govorimo o medgeneracijski travmi.
Kako se kaže medgeneracijska travma?
Medgeneracijska travma lahko vpliva na vaše mentalno in fizično zdravje na različne načine. Običajno se kaže kot sramota, tesnoba, krivda, občutek nemoči, nizka samopodoba, depresija, samomorilnost, bolezni srca, odvisnost od opojnih substanc, težave v odnosih, ekstremne reakcije na stres ipd.
Kaj povzroča medgeneracijsko travmo?
Nekateri strokovnjaki menijo, da lahko izvorni travmatični dogodek pusti posledice na odnose, osebno vedenje ter stališča in prepričanja vaših prednikov na načine, ki vplivajo na prihodnje generacije iste družine.
Pomembno vlogo pri tem, če se travma prenaša naprej ali ne, igra tudi ozaveščenost o izvornem travmatičnem dogodku. Raziskovalci preučujejo tudi možno vlogo “epigenetskih sprememb”. Po tej teoriji lahko naše okolje povzroči spremembe, ki vplivajo na delovanje naših genov, te spremembe pa se lahko nato prenesejo na mlajše generacije.
Na koga vpliva medgeneracijska travma?
Medgeneracijska travma lahko vpliva na družinske člane ljudi, ki so prestali travme, kot so umor, posilstvo, naravne katastrofe, fizična, spolna ali duševna zloraba, odvisnost, zanemarjanje v otroštvu, resna poškodba, bolezen ali nezdravljena duševna bolezen, revščina, vojna ipd.
Kako se soočiti z medgeneracijsko travmo?
Dobro je, da se o tem posvetujete s psihologom ali psihiatrom. Pomemben korak je prav tako, da najprej sploh izsledite zgodovino travme vaše družine. Ko jo poznate, se poskušajte soočiti z jezo, stresom ali otopelostjo, ki je lahko povezana z vašo družinsko zgodovino. Ozavestite posledice, ki jih je lahko travma pustila na vas in poiščite načine, ki vam najbolj ustrezajo, da travmo ozdravite in tako preprečite, da se prenaša še naprej.