Igra je za otroke veliko več kot le zabava – je pomemben del zgodnjega razvoja. Skozi igro otroci raziskujejo svet okoli sebe, razvijajo pomembne spretnosti ter čustveno, fizično in mentalno rastejo.

 

Kot starši lahko s spodbujanjem igranja in zagotavljanjem premišljenih, starosti primernih dejavnosti negujemo potencial svojih otrok, hkrati pa poskrbimo, da so njihova zgodnja leta zabavna, srečna in bogatejša.

 

Vloga igre v zgodnjem razvoju otroka

 

Igra je pomemben način, kako otroci spoznavajo sebe in svoje okolje, hkrati pa jim pomaga pri razvoju na telesni, čustveni in kognitivni ravni.

Fizični razvoj

Za otroke je fizična igra bistvena pri razvoju grobe in fine motorike. Ne glede na to, ali gre za plazenje, tek ali rokovanje z majhnimi predmeti, vsaka aktivnost krepi njihove mišice in koordinacijo. Fizična igra krepi zdravje s spodbujanjem aktivnega gibanja ter jim pomaga graditi moč, ravnotežje in gibčnost.

Čustveni razvoj

Skozi domišljijsko igro se otroci učijo predelovati svoja čustva in raziskovati svoj notranji svet. Igre igranja vlog otrokom na primer omogočajo eksperimentiranje z različnimi čustvi – pretvarjanje, da so starši, zdravniki ali celo superjunaki, jim lahko pomaga izraziti čustva, se spopasti s strahom ali tesnobo in razviti empatijo. Igra prav tako uči dragocene lekcije o potrpežljivosti, sodelovanju in odpornosti, zlasti pri igranju z drugimi.

Kognitivni razvoj

Igra razvija otrokove kognitivne sposobnosti, ki se nanašajo na otrokovo sposobnost razmišljanja, sklepanja in razumevanja sveta. Dejavnosti, kot so uganke, sestavljanke in domiselno pripovedovanje zgodb, spodbujajo otroke h kritičnemu razmišljanju in povezovanju. Te zgodnje kognitivne vaje postavljajo temelje za spretnosti v jeziku, matematiki in naravoslovju ter spodbujajo radovednost in željo po učenju.

 

Igra

 

Igra v različni starosti

 

Igranje je pomembno v vseh fazah zgodnjega otroštva, a se vrste iger in dejavnosti, ki podpirajo razvoj, spreminjajo, ko vaš otrok raste. Prilagajanje otrokovi starosti in razvojni stopnji je ključnega pomena za zagotovitev, da bo vaš otrok kar najbolje izkoristil čas za igro.

0-6 mesecev: senzorične igre

Pri tej starosti dojenčki odkrivajo svoje čute. Preproste dejavnosti, kot so nežno zibanje, petje in pisane igrače, ki ustvarjajo zvok, pomagajo dojenčkom, da začnejo razumeti svet skozi vid, zvok in dotik.

6-12 mesecev: raziskovalne igre

Ko se dojenčki začnejo premikati – ne glede na to, ali se kotalijo ali plazijo – radi raziskujejo svoje okolje. To je pravi čas, da jih spodbudite z igračami, ki se odzivajo na njihov dotik. Raziskovanje na tej stopnji jim pomaga razumeti vzročno-posledične odnose.

1-2 leti: igre posnemanja in reševanja problemov

Ko malčki postanejo bolj mobilni in glasni, začnejo posnemati odrasle okoli sebe. Takrat boste opazili, kako se pretvarjajo, da kuhajo, potiskajo voziček ali se pogovarjajo po “telefonu”. Začnejo jih zanimati tudi bolj zapletene dejavnosti reševanja problemov, kot so sestavljanke in uganke, ki izzivajo njihov um in koordinacijo.

2-3 leta: domišljijska in ustvarjalna igra

Do te starosti se otroška domišljija resnično razmahne. Igra pretvarjanja postane glavni del njihovih vsakodnevnih dejavnosti, saj uživajo v scenarijih igranja vlog, kot je skrb za punčko ali odhod na namišljeno pustolovščino. Uživajo tudi v preprostih igrah z bolj jasnimi strukturami, ki jih seznanijo s konceptom pravil.

3-5 let: družabne igre in igre za sodelovanje

Kot predšolski otroci se začnejo igrati z drugimi otroki na bolj interaktiven način. Družabna igra je ključnega pomena v tem času, saj pomaga otrokom, da se naučijo deliti, sodelovati in skupaj reševati probleme. To je tudi čas, ko se otroci bolj zanimajo za strukturirane igre in dejavnosti, ki vključujejo timsko delo ali tekmovanje.