Solze so veliko več kot le slana tekočina; so fascinantna mešanica biologije, čustev in celo družbenega izražanja.

 

Jokamo, ko nas preplavi žalost, ko smo izjemno srečni ali celo zaradi občutka frustracije. Toda solze niso samo znak čustvenega odziva – v sebi skrivajo zgodbo o naših možganih, telesu in potrebah po povezovanju z drugimi.

Zakaj nam torej narava sploh omogoča jokati? Kaj se dogaja v našem telesu, ko solze pritečejo, in zakaj je jok včasih prav tisto, kar potrebujemo?

 

Jokanje

 

Različne vrste solz

 

Obstajajo tri vrste solz, vsaka s svojo edinstveno vlogo.

Bazalne solze

To so solze, ki tiho delujejo na dnevni ravni in ohranjajo naše oči navlažene ter zdrave. So nevidni zaščitniki našega vida, saj ščitijo oči pred izsušitvijo in drugimi tujki.

Refleksne solze

Ste že kdaj jokali med rezanjem čebule ali ko vam veter piha v oči? Te solze imenujemo refleksne solze in so hitra obramba našega telesa pred nenadnimi dražljaji, ki izperejo vse, kar draži oči.

Čustvene solze

To so tiste solze, ki pritečejo, ko je naše srce polno radosti, zlomljeno od bolečine ali preprosto preobremenjeno. Nosijo težo naših čustev in se pojavijo pri močnih občutkih.

 

Jokanje

 

Kaj se dogaja v našem telesu, ko jokamo?

 

Jokanje vključuje zapleteno sodelovanje možganov, hormonov in telesa.

Čustveni sprožilec

Vsaka solza izvira v nekem občutku. Naj gre za žalost, bolečino, frustracijo, veselje ali olajšanje, vaša čustva obdeluje limbični sistem, čustveni center možganov.

Pri tem sodelujeta amigdala in hipotalamus. Amigdala, ta mandljasto oblikovan del možganov, ocenjuje čustvene dražljaje in določa, ali situacija zahteva čustveni odziv. Hipotalamus, ki je nekakšen kontrolni center, pa povezuje čustva z avtonomnim živčnim sistemom, ki uravnava nehotene funkcije, kot sta bitje srca in tvorba solz. Ko postanejo čustva intenzivna, hipotalamus pošlje signal solznim žlezam in jih spodbudi k tvorbi čustvenih solz.

 

Tvorba solz

Solzne žleze, ki se nahajajo tik nad očmi, so proizvajalke solz. Nenehno proizvajajo bazalne solze (za vlaženje) in refleksne solze (za zaščito). Ko pa jočemo zaradi čustev, se aktivirajo žleze in ustvarijo solze, ki so reakcija na naša občutja.

Čustvene solze so posebne zaradi svoje sestave. V nasprotju z bazalnimi in refleksnimi solzami vsebujejo višje ravni hormonov stresa, kot je kortizol, ki jih solze pomagajo izločiti iz vašega sistema, endorfinov, naravnih blažilcev bolečine, ki lahko zmanjšajo bolečino in ustvarijo občutek miru ter prolaktina, hormona, povezanega s stresom in čustvenimi odzivi.

Ta posebna mešanica pojasnjuje, zakaj je jok pogosto katarzičen – to je način, kako telo fizično sprosti težo vaših čustev.

 

Fizične spremembe v telesu

Medtem ko tečejo solze, se v telesu odvijajo še druge fizične spremembe.

Jok pogosto spremeni naše dihanje; hlastanje za zrakom povzroči nepravilne vdihe in izdihe. Čeprav je to v trenutku videti kaotično, dolgoročno pomaga umiriti srčni utrip. Intenzivna čustva, kot sta žalost ali veselje, lahko prav tako sprva povečajo srčni utrip in krvni tlak, vendar jok sčasoma pomaga urediti te odzive, kar vodi v bolj sproščeno stanje. Opazimo pa tudi spremembe v mišični napetosti. Mnogi ljudje se po joku tako počutijo fizično lažje, saj dejanje sprosti napetost mišic, ki jo povzročata stres ali tesnoba.

 

Psihološko olajšanje

Jok ni le telesni proces – je tudi globoka čustvena in psihološka izkušnja.

Jok pomaga možganom obdelati preobsežna čustva, kar omogoča povrnitev jasnosti in zbranosti. Ko se solze ustavijo, večina ljudi poroča o občutku olajšanja ali miru.

Ta občutek po joku je povezan z več dejavniki. Jok pomaga zmanjšati stresne hormone v telesu, kar vodi v občutek miru, sproščanje endorfinov lahko ustvari blag evforični učinek, podoben tistemu, ki ga občutite po vadbi, telo se sprosti, ko se dihanje stabilizira, mišice se sprostijo, srčni utrip pa upočasni. Ko jokamo pred drugimi, to prav tako sproži empatijo, razumevanje in podporo, kar poglobi naše odnose. Jok signalizira ranljivost in odprtost, kar krepi zaupanje v naših odnosih, hkrati pa je signal za druge, da se v našem čustvenem svetu nekaj dogaja.

Jok je torej način telesa, da vzpostavi ravnovesje med fizičnim in čustvenim svetom. To ni zgolj reakcija, temveč proces zdravljenja, ki ponuja olajšanje, ravnovesje in globlje razumevanje vaših občutkov.