Smrčanje je pogost pojav. Običajno se pogosteje pojavlja pri moških kot pri ženskah in se s starostjo lahko poslabša.

 

Je nadloga, ki lahko moti kakovost spanca, vpliva na naše odnose in celo kaže na resnejše zdravstvene težave.

 

Kaj povzroča smrčanje?

Smrčanje nastopi, ko se tkiva v dihalnih poteh sprostijo in zožijo dihalne poti. Pretok zraka je takrat zožen, kar povzroča vibrirajoči zvok. Glasnost smrčanja se lahko razlikuje glede na to, kako omejen je zrak v nosu, ustih ali grlu. Prehladi in alergije lahko poslabšajo smrčanje, ker povzročajo zamašen nos in otekanje grla.

Včasih lahko celo oblika vaših ust povzroči smrčanje. Vpliva pa lahko tudi prekomerna telesna teža zaradi odvečnega nabiranja maščobe na vratu, ki oži dihalne poti, ko ležite.

Smrčanje je pogosto simptom bolj resne spalne apneje. Do apneje pride, ko se vaše dihanje med spanjem znatno upočasni ali če nehate dihati za več kot 10 sekund. Vaš pretok zraka se takrat zmanjša na manj kot 90 odstotkov. Gre za razmeroma resno zdravstveno stanje, ki zahteva takojšnje zdravljenje.

 

Smrčanje

 

Se da smrčanje omiliti ali ozdraviti?

Zdravljenje je odvisno od vzroka vašega smrčanja in resnosti stanja. Blage primere smrčanja je mogoče izboljšati s spremembami življenjskega sloga. Pri tem lahko pomaga ohranjanje zdrave telesne teže, redni urnik spanja, spanje na boku, nanašanje nosnih trakov, izogibanje alkoholu pred spanjem, izogibanje poznim obrokom, dvig glave za 4 cm z dodatno blazino. Resnejše oblike smrčanja lahko rešujemo z zobnimi ustniki, vsadki, operacijami za zategovanje in odrezovanje odvečnega tkiva v dihalnih poteh, laserskimi operacijami za skrajšanje mehkega neba in odstranitev uvule, maskami ali napravami za usmerjanje zraka pod pritiskom v dihalne poti ipd.

 

Posledice smrčanja

Posledice smrčanja so lahko blage ali resnejše, odvisno od vašega stanja. Pogosti simptomi so zaspanost in utrujenost, težave s koncentracijo, hipertenzija ali visok krvni tlak, srčne bolezni, kap ipd.